دلیل گرانی مرغ چیست؟

حبیب اسدالله نژاد با بیان اینکه قیمت مرغ زنده در سطح کشور بین ۱۹ هزار و ۷۰۰ تا ۲۱ هزار تومان است، گفت: افزایش هزینه مولفه‌های تولید قیمت تمام شده را بالا برده و بسیاری از تولیدکنندگان یا قادر به خرید نهاده‌های دامی مورد نیاز خود نبوده اند یا خریده اند و هنوز بارگیری انجام نشده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی اضافه کرد: قیمت مولفه‌های تولید از جمله واکسن و دارو و جوجه یکروزه گوشتی و حمل و نقل در هفته‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته و هم اکنون قیمت تمام شده تولید مرغ برای تولیدکنندگان بیش از ۲۱ هزار تومان است.

دلیل گرانی مرغ چیست؟

اسدالله نژاد تصریح کرد: به دلیل اینکه تولیدکنندگان مرغ را با قیمت ۱۹ هزار و ۷۰۰ تا ۲۱ هزار تومان عرضه می‌کنند قیمت برای مصرف کننده نهایی نیز باید حدود ۳۱ هزار تومان باشد.

وی با اشاره به افزایش قیمت مرغ در تهران تا حدود ۴۰ هزار تومان گفت: عدم نظارت و افزایش تقاضا از جمله مهم‌ترین دلایل این مساله است ضمن اینکه در ایام تعطیلات قرار داریم و در این ایام معمولا حمل و نقل با مشکلاتی مواجه می‌شود.

اسدالله نژاد ادامه داد: با توجه به جوجه ریزی انجام شده روزانه حدود ۸۱۰۰ تن مرغ در کشور تولید می‌شود که این رقم جوابگوی نیاز کشور است، اما عدم نظارت از کشتارگاه تا واحد صنفی نیز می‌تواند یکی از دلایل گرانی مرغ در تهران باشد چرا که در استان‌های دیگر چندان مشکلی در این زمینه وجود ندارد و مردم به راحتی می‌توانند این کالا را با نرخ مصوب تهیه کنند.