آیا طلا ۱۰۰ دلار سقوط خواهد کرد؟

هر اونس طلا در ساعت ۸:۵۰ به وقت شرقی با ۱.۹۰ درصد افزایش به ۱۹۳۹ دلار و ۱۰ سنت رسید و در اواخر روز گذشته  با ۰.۲ درصد کاهش به ۱۹۳۴ دلار در هر اونس معامله شد.

طلای آمریکا با ۰.۱۰ درصد افزایش به ۱۹۴۰ دلار و ۱۰ سنت رسید و  روز گذشته با ۰.۲ درصد کاهش به ۱۹۳۴ دلار و ۲۰ سنت رسید. این فلز در سه ماهه اخیر حدود ۵.۶ درصد افزایش و در ماه یک درصد افزایش و این هفته ۱.۱ درصد کاهش داشته است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تهدید کرد که قراردادهای تامین یک سوم گاز اروپا را متوقف خواهد کرد، مگر اینکه به روبل پرداخت شود.

پس از اینکه روسیه اعلام کرد که جنگ خود در اوکراین را کاهش خواهد داد، بازار طلا ممکن است شاهد افت ۱۰۰ دلاری باشد، زیرا پناهگاه امن ژئوپلیتیکی آن ضعیف شده است. با این حال، به گفته یکی از تحلیلگران فلزات گرانبها، انتظار ریزش طلا یا نقره را نداشته باشید زیرا فلزات گرانبها پشتوانه اساسی قابل‌توجهی دارند.

برنارد دادا، تحلیلگر فلزات گرانبها در Natixis، در یک مصاحبه تلفنی با کیتکو نیوز گفت: بازار طلا در کوتاه‌مدت بی‌ثبات خواهد بود زیرا بازار همچنان به عناوین مربوط به جنگ روسیه با اوکراین واکنش نشان می‌دهد.  شاخص دلار از پایین‌ترین سطح یک ماهه خود بالاتر رفت و طلا را برای سایر دارندگان ارز گران‌تر کرد.

 طلا

داده‌های بانک مرکزی نشان می دهد که ذخایر طلا و ارز خارجی روسیه تا ۲۵ مارس به ۶۰۴.۴ میلیارد دلار کاهش یافته است که پایین‌ترین میزان از اگوست ۲۰۲۱ است و قبل از درگیری با اوکراین ۶۴۳.۲ میلیارد دلار بوده است.

در بازار سایر فلزات گرانبها، هر اونس نقره با ۰.۲ درصد افزایش به ۲۴.۷۳ دلار در هر اونس رسید و پلاتین با ۰.۱  درصد افزایش به ۹۸۴.۶۸ دلار رسید. پالادیوم با ۰.۹ درصد افزایش به ۲۲۸۲ دلار و ۹۴ سنت رسید.