طبق اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، مشمولان سهام عدالت  تا دیروز فرصت داشتند که مشخصات خود را در سایت ( سجام ) ارسال کنند و سود آنها  امروز -۳۱ اردیبهشت ماه -واریز می‌شود.

برای افرادی که سود سهام عدالت سال ۹۹ به حساب آنها واریز نشده در صورت ثبت‌نام در فرصت تعیین شده، از امروز سود سهام عدالت واریز می‌شود. سود سهام عدالت برای بیش از دو میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت پرداخت نشده که علت اصلی آن عدم ارائه شماره شبای نامعتبر بود.  

طبق اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی شماره حساب افرادی که فوت شده اند در سیستم بانکی مسدود شده و امکان واریز وجه وجود ندارد.

محمد باغستانی با اشاره به ‌نامه سازمان بورس و اوراق‌بهادار به تمامی ناشران ثبت‌شده نزد این سازمان مبنی‌بر پرداخت مطالبات سنواتی سهامداران گفت: تاکنون مطالبات سنواتی هفت شرکت از طریق سمات به حساب ۳۶۹‌هزار سهامدار واریز شده است.

وی در ادامه افزود: شرکت‌های سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری پردیس (دوبار، یک مرحله مطالبات سنواتی و در مرحله بعد حق‌تقدم استفاده نشده)، بیمه حکمت صبا، بیمه نوین، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، سیمان دورود، بورس انرژی و سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری خوارزمی، ناشرانی هستند که سمات سود سنواتی و حق‌تقدم استفاده نشده سهامداران آنها را پرداخت کرده است.

سهام عدالت

 

مدیرعامل سمات خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ۳۸ شرکت نیز در صف تکمیل مدارک برای پرداخت سود سنواتی مطالبات سهامداران خود هستند که امیدوارم بتوانیم هرچه سریع‌تر این مطالبات را به حساب سهامداران واریز کنیم.

باغستانی با بیان اینکه ارائه خدمات مطلوب به سهامداران در گرو ثبت‌نام و احرازهویت تمام سهامداران بازار سرمایه در سامانه سجام است، از سهامدارانی که تاکنون اقدام به ثبت‌نام یا احرازهویت در این سامانه نکرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، درخواست کرد هرچه سریع‌تر این اقدام را انجام دهند تا این شرکت بتواند در سال‌۱۴۰۱ سود مجامع و مطالبات سنواتی تمام شرکت‌ها را از طریق اطلاعات سامانه سجام پرداخت کند.

 
ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس

چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟

 

«حسین قربانزاده» در نشست خبری با اشاره به بند الف تبصره ۲ قانون بودجه، اظهار کرد: طبق این بند دولت مکلف شده است به افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و افراد واجد شرایط مطابق قانون سیاست اصل ۴۴ سهام عدالت پرداخت کند.

وی ادامه داد: ماده ۳۴ تبصره سه قانون سیاست اصل ۴۴ ساز و کاری را پیش‌بینی کرده است که وزارت رفاه افرادی که استحقاق دریافت سهام عدالت را دارند تعیین کند. در این راستا چند جلسه با وزارت رفاه برگزار شده تا به اشراف کافی در این حوزه برسیم. البته چند وقتی است که موضوع دهک‌بندی و یارانه‌ها وزارت رفاه را درگیر کرده است، اما این موضوع باید تا پایان خردادماه مشخص شود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه در ابتدا قرار بود پرداخت سهام عدالت به دو دهک اول و چهار دهک بعدی باشد، تصریح کرد: اما در کشور چنین اشرافی از مجموع درآمد وجود ندارد. در ابتدا سهام عدالت براساس رده‌بندی شغلی بود، برای مثال کارمندان دولت، تاکسیرانان و خادمان مسجد، این موضوع باعث شد بعضاً افرادی که مستحق دریافت سهام عدالت نیستند، سهام عدالت دریافت کنند و برعکس. دهک‌بندی توسط وزارت رفاه انجام می‌شود؛ اما اینکه چه میزان سهام و به چه طریقی واگذار شود هنوز مشخص نیست.

قربانزاده افزود: البته ما باید سهام ارزشمندی را به مردم واگذار کنیم؛ این درحالی است که تعداد شرکت‌های دولتی ارزشمند به انگشتان دو دست هم نمی‌رسد. درواقع دست دولت برخلاف سال‌های گذشته در انتخاب سهام باز نیست. از طرف دیگر در کنار سهام عدالت باید به تکالیف دیگر دولت مانند ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بند ی تبصره دو که مرتبط با سازمان تأمین اجتماعی است، ۷۰ هزار میلیارد تومان که منابع بودجه است، ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه دولت‌ها نیز توجه کرد.

نحوه فروش سهام عدالت

قربانزاده در پاسخ به پرسش ایسنا درباره آخرین وضعیت تصمیم‌گیری درخصوص فروش سهام عدالت گفت: شورای عالی بورس باید درمورد مدل مطلوب مدیریت سهام عدالت تصمیم می‌گرفت. بر این اساس درباره افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند باید گفت که منتظر بازگشایی نمادهای شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باشند تا افراد بتوانند خریدوفروش کنند؛ این اتفاق نیز زمانی رخ می‌دهد که مجامع این شرکت‌ها به درستی برگزار شود و درمورد مستقیم‌ها نیز سازمان بورس باید تعیین تکلیف کند.