سیدمحمود هاشمی رئیس مرکز ملی تایید صلاحیت سازمان استاندارد کشور در دیدار با نماینده ولی فقیه در مازندران اشاره به نگاه جدید سازمان ملی استاندارد، اظهار کرد: نگاه سازمان، نگاه تحولی است و همه شئونات زندگی مردم به استاندارد گره خورده است.

وی افزود: سازمان ملی استاندارد به کیفیت خودروها و سایر صنایع ورود کرد و پس از برگزاری جلسه و توافق‌نامه ۲۲ ماده‌ای که باید این استانداردها رعایت شود در غیر این صورت به توقف تولید منجر می‌شود.

رئیس مرکز ملی تایید صلاحیت سازمان استاندارد بیان کرد: سازمان ملی استاندارد با فرمایش‌های رهبری بحث کیفیت و سلامت و ایمنی را در همه شئون زندگی مردم را دنبال می‌کند و شرعا و قانونا وکیل مردم است.

هشدار توقف تولید ۵ خودرو در کشور

هاشمی با اعلام اینکه همه شئون زندگی مردم با استاندارد ارتباط دارد، اظهار کرد: از صادرات، واردات، تولید، محصولات خوراکی گرفته برخی کالاها به سمت استاندارد تشویقی می‌روند تا توسعه صادرات داشته باشند.

وی با بیان اینکه در سطح استان نیز نگاه تحولی استاندارد مدنظر است، یادآور شد: بخشی به‌عنوان نظارت بر اجرای استاندارد داریم که این مسائل  به‌صورت جدی دنبال شود.

رئیس مرکز ملی تایید صلاحیت سازمان استاندارد با اشاره به اینکه در بحث خودروسازی تاکنون هشدار پنج تا توقف خودرو را داریم، اظهار کرد: سه تا متوقف شده و پژو هم برنامه‌اش این است طبق فرمان ۷ ماده‌ای رئیس‌جمهور تا چند ماه آینده متوقف شود و خودرو اقتصادی باکیفیت وزارت صمت‌ قول داده که در صنعت خودروسازی جایگزین شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: عزم سازمان ملی بر این است که بتواند ضامن کیفیت سلامت و خدمات مردم به‌معنای واقعی کلمه باشد، گفت: استاندارد سازمان تخصصی و فنی که کارکنان از جنس انقلاب هستند.

آیت‌الله محمدباقر محمدی لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران نیز در دیدار رئیس سازمان ملی استاندارد اظهار کرد: استاندارد با یک سرمایه اجتماعی مهم به‌نام اعتماد عمومی سروکار دارد، به همین دلیل ضعیف کار کردن استاندارد این اعتماد عمومی را سلب کرده و مردم را بی‌اعتماد می‌کند.

وی افزود: بی‌اعتماد شدن نسبت به استاندارد به معنای اینکه اجناس داخلی از چشم میفتد.

نماینده ولی فقیه در مازندران بیان کرد: مهر استاندارد روی اجناس باید حساب‌شده باشد و هیچ تعارفی در این زمینه نداریم.

محمدی‌لائینی با اشاره به اینکه در ارتباط عملکرد استاندارد در گذشته باید با مقصران برخورد شود، تصریح کرد: استاندارد با پیوست اخلاقی، دینی و وجدانی باشد و بعضی اوقات با ضعف عملکردی از بعد رقیب‌تراشی باید وارد شویم همین کاری که مجلس تصمیم گرفت متاسفانه تصمیمش ابتر ماند.

وی ادامه داد: این تصمیم که خودروهای ارزان‌قیمت خارجی وارد کند چرا ورود خودروی خارجی ممنوع باشد و چهار دهه و اندی دو خودروساز انحصارا بازار را گرفتند ورود خودرو ممنوع باشد یا اگر هم بیاید خودروهای چند میلیاردی باشد چه اشکالی دارد خودروهای ارزان قیمت ولی با کیفیت وارد شود؟ این مصوبه دولت بود ولی باز بنظرم همان مافیا دخالت کردند و قیمت را بالا بردند.

نماینده ولی فقیه در مازندران یادآور شد: استاندارد نباید هیچ تعارف و اغماضی داشته باشد، لازم است بیشتر مورد توجه قرار گیرد.