به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، براساس آمار گمرك ايران در دو ماه اول امسال ارزش واردات گندم به كشور به ۴۱۷ ميليون دلار رسيده و به اين ترتيب گندم به تنهايي لقب بزرگترين كالاي وارداتي به كشور را طي دو ماه نخست امسال به خود اختصاص داد. نكته جالب اينجاست كه در دو ماه اول سال گذشته ايران هيچ واردات گندمي نداشت.

ایران در دو ماه نخست امسال گندم وارداتی خود را از کشورهای آذربایجان، آلمان، اتریش، ازبکستان، امارات، برزیل، ترکمنستان، سنگاپور، سوئیس، روسیه، قزاقستان و هلند وارد کرد. حدود ۸۰ درصد از کل واردات گندم ایران از پنج کشور سوئیس، آلمان، روسیه، هلند و برزیل انجام شد.

حجم واردات گندم ایران از کشورهای اروپایی به تنهایی به بیش از ۲۹۴ هزار تن رسید. همچنین بیشترین حجم واردات گندم ایران نیز از سوئیس به میزان ۲۷۰ هزار تن انجام شد.

به گزارش ایسنا، واردات گسترده گندم به کشور طی سال جاری در حالی رخ داده که چندی پیش جمعی از کشاورزان خوزستانی با امضای نامه‌ای نسبت به پایین بودن قیمت خرید گندم اعتراض خود را اعلام کرده و خواستار تجدید نظر وزارت جهاد کشاورزی در این قیمت‌گذاری شدند. خرید هر کیلو گندم ۳۹۵ تومان تعیین شده بود که پس از آن، این مبلغ به ازای هر کیلو ۴۲۰ تومان تغییر کرد؛ این درحالی است که قیمت خرید گندم وارداتی بین ۵۵۰ تا ۶۰۰ تومان است. پیش‌بینی می‌شود امسال بین شش تا هفت میلیون تن گندم وارد کشور خواهد شد.

اخيرا قيمت نان در استانهاي مختلف كشور به طور متوسط حدود ۳۰ درصد افزايش يافت. اين افزايش قيمت به افزايش جهاني قيمت گندم نسبت داده شده است. از سوي ديگر كيفيت پايين نانهاي توليد داخل نيز با انتقادات زيادي از سوي مصرفكنندگان مواجه بوده كه وعده داده شده با ورود گندمهاي باكيفيت اين مشكل تا حدودي برطرف خواهد شد.