به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، براساس آمار گمرک ایران در دو ماهه اول ۱۳۹۱ کود اوره با ۲۱۵ میلیون دلار بزرگترین کالای صادراتی ایران لقب گرفت. صادرات این محصول در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است.

همچنین پلی‌اتیلن گرید فیلم با چگالی کمتر از ۹۴ درصد به جز نوع پودری با ۱۷۳ میلیون دلار دومین کالای بزرگ صادراتی ایران در دو ماهه نخست سال جاری بود. صادرات این کالا اما در مقایسه با سال گذشته افت ۱۴.۵ درصدی را تجربه کرده است. در همین حال متانول نیز با ۱۶۱ میلیون دلار سومین کالای عمده صادراتی ایران در دو ماهه نخست سال جاری لقب گرفت. صادرات این کالا هم ۲۸.۷ درصد کم شده است.

قیر نفت، بوتان مایع شده، سیمان پورتلند، سنگ‌آهن، پروپان مایع شده، پلی‌اتیلن گرید فیلم به صورت غیر پودر با وزن مخصوص ۹۴ درصد یا بیشتر و گازوئیل نیز رده‌های چهارم تا دهم فهرست عمده‌ترین کالاهای صادراتی ایران در دو ماهه سال ۱۳۹۱ را به خود اختصاص دادند.

۱۰ قلم کالای فوق در مجموع سهمی معادل ۳۱.۵ درصد از کل صادرات کشور را در دو ماهه اول امسال به خود اختصاص دادند. مجموع صادرات ۱۰ قلم کالای فوق طی دو ماهه امسال به یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار رسید.

براساس آمار منتشر شده حجم کل صادرات ایران در دو ماهه نخست امسال با کاهش شش درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۰ بالغ بر ۴.۵ میلیارد دلار شد.