سطح زیرکشت گندم به بیش از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزارهکتار رسید

علیقلی ایمانی گفت: بنابر آخرین آمار بیش از ۵ و ۹۰۰ هزارهکتار در کشور گندم کشت شده است و در اکثر استان ها به جزء برخی مناطق دیم استان های گلستان و سیستان و بلوچستان وضعیت سبزینگی مشکلی نداریم.

به گفته او، با استمرار شرایط مساعد بارش در ماه های آتی پیش بینی می شود که در بخش نان مردم مشکلی نداشته باشیم.

ایمانی می گوید: با توجه به برنامه های فعلی وزارت جهاد و عملیات فنی و حمایت های لازم پیش بینی می شود که در بحث گندم نان مردم خودکفا شویم و در خصوص بخش صنف و صنعت و ذخایر به شرایط ما در آینده بستگی دارد.

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران درباره آخرین پیگیری ها در خصوص اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم گفت: در شهریور شورای قیمت گذاری قیمت خرید تضمینی هرکیلو گندم را ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان با احتساب ۱۵۰۰ تومان جایزه اعلام کرد که متاسفانه بعد از آن قیمت سموم ۳۰ درصد، کود ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصد و نرخ ارز و تورم و دیگر هزینه های تولید از جمله ماشین آلات و دنباله بندها افزایش یافت که براین اساس طی نامه نگاری های متعدد با کمیسیون کشاورزی خواستار اصلاح نرخ خرید هستیم چرا که قیمت فعلی برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد.

سطح زیرکشت گندم به بیش از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزارهکتار رسید

او گفت: براساس آنالیز هزینه تمام شده، قیمت خرید تضمینی هرکیلو گندم بالای ۱۴ هزارتومان است که دولت هرچه سریع تر قیمت گندم را باید اصلاح کند تا کشاورزان نسبت به تحویل گندم به مراکز دولتی راضی باشند.