افکار نیوز: محمد نهاوندیان امروز در یک نشست خبری با خبرنگاران گفت: وظیفه ما نسبت به وضعیت فعلی که تحریمها پیش روی اقتصاد ایران قرار داده است، تلاش برای رفع مشکلات است، البته قبول تحریم به معنای قبول سیاست تحمیل انزوای ایران از سوی دشمن نیست، بلکه باید برای رفع تحریم و آثار آن تلاش کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: بنابراین مهم آن است که بدون اینکه جملاتی را به زبان آوریم که بدخواهان ایران را از این تصور شاد کند که تیرشان به هدف خورده است، باید برای کمک به فعالان اقتصادی در عبور از شرایط تحریم کمک کنیم.

وی تصریح کرد: نباید کاری کرد که دشمنان فکر کنند که با تحریم اقتصادی، به مقصود سیاسی خود رسیده اند، البته نباید تحریم و آثار آن را نیز نادیده انگاشت؛ به این معنا که در بحثهجمه و صدماتی که تحریم دارد، نفی آثار منفی یا انکار آن وظیفه اصلی ما نیست، بلکه باید اولا با شناخت کامل آثار تحریم کمک به رفع آن کنیم، ثانیا برای گسترش آگاهی جهانی در اینکه تحریم اقتصادی روش بدی است، تلاش نمائیم.

وی افزود: کاهش سرمایه و اعتماد اجتماعی مسائل مهم امروز اقتصاد ایران هستند، اینکه رقم چکهای برگشتی مرتبا در حال افزایش باشد، زنگ هشداری به شمار می رود و نشان می دهد که وضع اقتصادی کشور در مسیر مطلوب قرار ندارد، البته از سوی دیگر نشان می دهد که التزام و الزام اخلاقی در کسب و کار هم رعایت نمی شود، چرا که فردی که چک دریافت می کند، متعهد نسبت به کسی است که چک را به عنوان پول در اختیارش گذاشته است. اینکه قبح چک برگشتی از بین رود، بسیار بد است.