افزایش حاشیه نشینی در تهران/ مستاجران را دریابید

مشکل مسکن در شهرهای بزرگ به ویژه تهران موضوع جدیدی نیست اما با توجه به تورم بی سابقه در کشور و مشکلات معیشتی که خانوارها با آن روبرو هستند، معضل اصلی قشر ضعیف مسکن است.

اجاره بها در کشور رشد داشته و بر اساس اعلام مرکز آمار حاشیه نشینی به دلیل بالارفتن هزینه زندگی در تهران رو به افزایش است، رصد میدانی نشان می‌دهد هم اکنون حاشیه نشینی از ۴ درصد به ۵ درصد رسیده است.

براین اساس قیمت مسکن در اطراف تهران نیز روند فزاینده به خود گرفته است که در ادامه به مواردی از خانه‌های ارزان قیمت در حاشیه تهران اشاره می‌شود.

1684654571582

1684654555762

مهدی عسگری نماینده مجلس با توجه به گرانی مسکن به ویژه اجاره بها با بیان اینکه روندی که در حوزه مسکن طی شده است، روند بسیار خطرناکی است اظهار داشت: درصورت ادامه این روند دیگر اجاره نشینی هم برای مردم آرزو خواهد شد، ما به سمت بد مسکنی و حاشیه‌نشینی می‌رویم.

وی تصریح کرد: اکنون آگهی‌هایی میبینیم که پشت بام اجاره می‌دهند، تا چند وقت دیگر مثل بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا باید به فکر جاهایی باشیم که مردم بتوانند در آن چادرنشینی کنند، شهرهای بزرگ و متراکم به سمت کلانشهرها و ابر شهرها می‌روند که انواع و اقسام مشکلات را در آن‌ها داریم.

عسگری افزود: هرچه تراکم در شهر‌ها بالاتر رود، چالش‌ها، اصطکاک‌های اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی افزایش پیدا کرده و روابط اجتماعی مختل و هزینه‌های اجتماعی و مدیریت شهر افزایش پیدا می کند.

محسن پیرهادی نایب رییس فراکسیون انقلاب مجلس نیز اخیرا گزارشی از مشکلات مسکن ارائه کرد و گفت: بر اساس سرشماری سال 95 تنها 60 درصد از مردم کشور داری خانه ملکی هستند و بخش عمده ای از مردم به ناچار اجاره نشینی پناه بره اند.

‎پیرهادی با بیان اینکه اقدام دولت در تعیین سقف 25 درصدی اجاره‌بها می‌تواند برای طیفی از جامعه مستاجران کشور تسکین دهند باشد، اظهار کرد: اما واقع امر این است که با توجه به میزان نرخ تورم در کشور و روند صعودی آن کمتر مالکی به افزایش 20 تا 25 درصدی نرخ اجاره بها  رضایت می‌دهد و متاسفانه شرایط تورمی کشور  آنها را به سمت قیمت های واقعی سوق می‌دهد، به همین دلیل عملا چنین مواردی به دلیل عدم ضمانت اجرایی و بستر واقع بینانه آن در جامعه رعایت نمی‌شوند و بازهم بار اصلی تورم بر دوش مردم و اجاره نشینان سنگینی خواهد کرد.

‎این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در سالهای اخیر، علاوه بر کند شدن شدید تولید و عرضه مسکن، رشد غیرمنطقی قیمت مسکن، قدرت خرید و استطاعت مسکن برای مردم را به شدت کاهش داده و اقشار متوسط و ضعیف جامعه را بیش ازپیش از خانه دار شدن دور کرده است. به همین دلیل درصد کمتری از خانوارها به تهیه مسکن ملکی قادر بوده و بخش عمده آنها به ناچار متقاضی مسکن استیجاری شده و سیلی از مردم به سمت اجاره نشینی پناه بردند که این موضوع خود افزایش مضاعف وبی سابقه اجاره بها را به دنبال داشته است.

آنچه در این میان مشخص است اینکه امروز متاسفانه مالیات بر خانه های خالی آنطور که باید اجرایی نشده و هنوز تعداد بالایی مسکن وجود دارد که خالی مانده است.

از سوی دیگر جهش تولید مسکن نیاز به عزمی جدی دارد که دولت در این زمینه ضعیف عمل کرده است.

افزایش اجاره نشینان و سنگینی اجاره بها معضل جدی است که انتظار می رود دولت راهکاری موثر و سریع برای حل این مشکل داشته باشد