به گزارش افکار نیوز به نقل از دنیای اقتصاد،بر اساس اعلام فعالان بازار،در حال حاضر بیشترین میزان تقاضا در مورد تلویزیونهایی با میانگین قیمت یک تا ۲میلیون و ۵۰۰ هزار تومان صورت ميگیرد که اکثرا نمونههاي سایز بزرگ lcd و led در ردیف پرفروشهاي بازار هستند.

احمدوند، یکی از فعالان بازار تلویزیون در این باره می‌گوید، تا پیش از این بیشترین میزان تقاضا برای نمونه‌های ۳۶ تا ۴۲ اینچ از تلویزیون‌های lcd و led بود. اما اینک با وجود تبلیغات زیادی که برای تلویزیون‌های هوشمند و جدید شده است، بیشترین میزان تقاضا همچنان برای نمونه‌های قدیمی بازار است و این برای بازار خطرناک است.


به گفته این فعال بازار، تنها تفاوتی که بازار از لحاظ میزان تقاضا با ماه‌های قبل داشته است این بوده که تقاضا از روی نمونه‌های ۳۶ تا ۴۲ اینچ روی سایزهای بزرگ‌تر بازار رفته است و در حال حاضر، همان تکنولوژی‌های قدیمی، منتها در سایزهای بزرگ‌تر از پرمخاطب‌های بازار به شمار می‌روند.


یکی دیگر از کسبه بازار هم می‌گوید، با توجه به این موضوع که خریداران تمایل چندانی برای خرید تلویزیون‌های گران‌قیمت، به ویژه نمونه‌های با قیمت بالاتر از ۳ میلیون و ۵۰۰هزارتومان ندارند، ما نمی‌توانیم قیمت‌ها را در بازار همگام با نوسانات نرخ ارز افزایش دهیم. زیرا در این صورت مشتریان خود را از دست می‌دهیم.
این فعال بازار می‌گوید، به همین دلیل ما ترجیح می‌دهیم که کالاهای خود را با ضرر به فروش برسانیم، ولی مشتریان خود را از دست ندهیم.


مروتی، یکی دیگر از کسبه بازار هم می‌گوید، گروهی معتقدند که با کاهش واردات نمونه‌های lcd و led می‌توان توجه‌ها را به سمت نمونه‌های حرفه‌ای و جدید بازار جلب کرد. اما ما این کار را به دو دلیل نمی‌توانیم انجام دهیم. دلیل اول این است که با کاهش واردات نمونه‌های lcd و led ما برای مدتی مشتریان خود را از دست می‌دهیم و این موضوع تنها منجر به رشد قیمت‌ها در بازار می‌شود. دلیل دوم هم این است که در حال حاضر تولیدکنندگان ایرانی به تولید دو نمونه led و lcd در بازار می‌پردازند و بخش بزرگی از نیاز بازار هم این محصولات و تولیدات را تامین می‌کنند. به همین دلیل بازار کشش تامین نیاز مخاطبان این کالاها را دارد.


این فعال بازار می‌گوید، به نظر می‌رسد ما ناچاریم همگام با خواست مشتری حرکت کنیم و مواصلاتی را که وی تمایل به خرید آنها دارد عرضه کنیم.
فعالان بازار که معتقدند میزان تقاضا برای نمونه‌های حرفه‌ای و جدید و به ویژه تلویزیون‌های هوشمند در بازار داخلی در حدود ۳۰ درصد تا ۴۰ درصد از کل بازار فروش است می‌گویند، حدود ۶۰تا ۷۰ درصد فروش بازار مربوط به نمونه‌های lcd و led است.


فعالان بازار همچنین در مورد روند قیمت‌ها در بازار می‌گویند، اگر چه نوسانات نرخ ارز باعثشده است قیمت کالاهای مختلف افزایش یابد. اما در بازار تلویزیون ما نمی‌توانیم قیمت‌ها را افزایش دهیم. اول به دلیل اینکه نظارت و کنترل روی بازار تلویزیون بیش از بازار‌های دیگر است و از طرف دیگر در صورت رشد قیمت ما مشتریان خود را از دست می‌دهیم.


فعالان بازار اعلام کردند، شاید ما ناچار باشیم برای از دست ندادن بازار و جلوگیری از ضرر و زیان محصولات قدیمی را به بازار همچنان تزریق کنیم، اما این موضوع خطری جدی برای بازار کامپ