به گزارش افکارنیوز به نقل از دنیای اقتصاد،در بازار ديروز معامله گران در شرايطي فعاليت خود را شروع كردند كه انتشار گزارش عملكرد سال ۹۰ شركت صنعتي دريايي ايران معامله گران را با شوك مواجه كرد. ديروز گزارش هياتمديره صدرا نشان از آن داشت كه اين شركت در سال ۹۰ يك هزار و ۴۶۲ريال زيان به ازاي هر سهم داشته است كه تقريبا با قيمت سهم پيش از توقف نماد برابر است. در همين حال شركت يك هزار ريال نيز براساس تعديلات سنواتي به زيان سالهاي گذشته خود افزوده است كه زيان انباشته شركت را به مرز باور نكردني ميرساند تا وضعيت اين شركت بغرنج تر از گذشته شود. شركت ۲۷ تيرماه شاهد برگزار مجمع خواهد بود كه احتمالا حواشي فراواني به همراه خواهد داشت.

در بازار دیروز در تحولات کلان جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در بررسی تحریم‌ها از اهمیت برخوردار بود؛ در این جلسه دولت از برنامه‌ای یکساله برای برخورد با تحریم‌ها خبر داد. اکثر کارشناسان معتقدند در سال جاری اقتصاد کشور با استفاده از ذخیره ارزی مناسب می‌توان تبعات کاهش صادرات نفت را پشت سر بگذارد.

در تحولات اقتصادی دیروز وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد: بخش صنعت از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها مستثنی شد.

مهدی غضنفری در گفت‌وگو فارس، با اعلام این خبر در پاسخ به این سوال که آیا بحثاعمال قیمت‌های ترجیهی انرژی برای بخش صنعت در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز مطرح است یا خیر، گفت: جزئیات این مساله در حال بررسی است و هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده‌ایم.
پیش از این حسینی وزیر اقتصاد از منتفی شدن افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها خبر داده بود که مشخص نبود فقط در مورد بخش خانوار اعمال خواهد شد یا بخش صنعت را نیز در بر می‌گیرد.

در بازار دیروز نماد مبارکه از جمله نمادهایی بود که با شایعاتی مواجه شد. در مورد این شایعات دیروز مهندس سمیعی‌نژاد مدیرعامل فولاد مبارکه در گفت‌و‌گویی خاطرنشان کرد: روند تولید در مبارکه با قدرت ادامه دارد و شرکت در دوره سه ماهه نخست امسال ۲۳درصد افزایش فروش و ۲۲درصد رشد تولید را تجربه کرده است و به زودی گزارش عملکرد سه ماهه شرکت منتشر خواهد شد.

مبارکه و ایجاد ۵میلیون تن ظرفیت گندله‌سازی

مهندس سمیعی‌‌نژاد خاطر‌نشان کرد: در راستای اجرای برنامه ۵ساله مبارکه، سهم ۴۵درصدی خود در تولید فولاد را باید حفظ کند که در این راستا در صدد افزایش تولیدات به میزان ۸/۱۱ میلیون تن است. وی افزود: نیل به این هدف نیازمند برخورداری مبارکه از تامین مطمئن مواد اولیه است از آنجایی که در حال حاضر دغدغه‌ای از نظر کمبود سرمایه‌گذاری در معادن متناسب با افزایش ظرفیت فولادسازی کشور وجود دارد، در هفته گذشته همزمان با افتتاح طرح شهید خرازی مبارکه در خدمت رییس‌جمهور و وزیر تجارت، صنعت و معدن موضوع مورد بررسی قرار گرفت و توانستیم موافقت وزیر را برای حضور مبارکه در طرح توسعه معدن سنگان دریافت کنیم.

مدیرعامل فولاد خاطرنشان کرد: در راستای برنامه تدوین شده مبارکه یک هزار میلیارد تومان در راستای ایجاد ۵میلیون تن توان تولید کنسانتره و تبدیل آن به گندله سرمایه‌گذاری خواهد کرد. وی گفت: در حال حاضر مبارکه فاز مطالعاتی این طرح را نیز به پایان رسانده و طرح نزدیک به ۱۵درصد پیشرفت داشته است. وی افزود: در راستای تامین هزینه‌های طرح، هیات‌مدیره شرکت برای افزایش سرمایه شرکت موافقت خود را اعلام کرده است. وی گفت: با اجرای این طرح یک هزار و ۵۰۰فرصت شغلی در این معدن از سوی مبارکه ایجاد خواهد شد. قرارداد تولید ۲۰ میلیون تن گندله سنگ‌آهن دیروز بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی و چند شرکت سرمایه‌گذار امضا شد.

اعتبار مورد نیاز برای تولید ۲۰ میلیون تن گندله سنگ‌آهن، ۲۸۰۰ میلیارد تومان و میزان اشتغالزایی این طرح‌ها ۶۵۰۰ نفر به طور مستقیم و ۲۶۰۰۰ نفر به طور غیر‌مستقیم برآورد شده است.
سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران یکی از سرمایه‌گذاران این طرح است که برای ۲.۴ میلیون تن کنسانتره و ۵ میلیون تن گندله سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان برای تولید ۵ میلیون تن کنسانتره و ۵ میلیون تن گندله، شرکت مجتمع فولاد خراسان برای تولید ۵/۲ میلیون تن کنسانتره و ۵/۲ میلیون تن گندله و شرکت سرمایه‌گذاری بانک ملی برای تولید ۵/۲ میلیون تن کنسانتره و ۵/۲ میلیون تن گندله از دیگر سرمایه‌گذاران این طرح هستند.

همچنین بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برای تولید ۵/۲ میلیون تن کنسانتره و ۵/۲ میلیون تن گندله سرمایه‌گذاری خواهد کرد. ۵/۲ میلیون تن گندله نیز توسط شرکت فولاد سبزوار تولید خواهد شد.
زمان راه‌اندازی این پروژه‌ها سال‌های ۹۳ و ۹۴ پیش‌بینی شده است. گفتنی است. مواد اولیه مورد نیاز برای تولید ۲۰ میلیون تن گندله از طریق بزرگ‌ترین پروژه ملی معدنی و صنایع معدنی در شرق کشور و با توجه به فعالیت‌های اکتشافی انجام شده در ناحیه سنگان روی ۲/۱ میلیارد تن ذخایر زمین شناسی در این منطقه تامین خواهد شد.
به این ترتیب ظرفیت تولید گندله کشور به ۵/۴۲ میلیون تن افزایش می‌یابد و خوراک لازم برای تولید ۱۲ میلیون تن فولاد به روش احیای مستقیم تامین خواهد شد.

در گروه بانکی دیروز اعلام شد بانک ملت تا پایان دهه اول تیرماه سال جاری، سه هزار و ۱۳۹ دستگاه خودپرداز در سراسر کشور نصب و راه‌اندازی کرد.

تا مقطع مذکور دو هزار و ۹۵ دستگاه خودپرداز دیواری و یک هزار و ۴۴ دستگاه خودپرداز سالنی از سوی این بانک در سراسر کشور به بهره برداری رسیده است.

دلایل کسری بودجه بانک‌ها

در این گروه دیروز افت قیمت بانک اقتصاد نوین با ۶۱واحد تاثیر منفی بر روی شاخص نقش اساسی در افت شاخص داشت.
در این گروه، نگرانی از وضعیت توازن مالی بانک‌ها افزایش یافته است. در این رابطه دیروز رییس‌ کل بانک مرکزی با اعلام دلایل استقراض بانک‌ها از بانک مرکزی گفت: بانک‌ها بیش از توان خود تسهیلات پرداخت کرده‌اند و این امر باعثکسری بودجه آنها و در نتیجه استقراض از بانک مرکزی شده است.

محمود بهمنی در گفت‌وگو‌ با مهر با اشاره به تحریم‌های صورت گرفته بر علیه نظام بانکی کشورمان گفت: با وجود تحریم‌های اقتصادی که بر علیه بانک مرکزی و سایر بانک‌های کشور انجام شده است، اما نظام بانکی کشور توانست به نیازهای و تقاضاهای درخواست وام و تسهیلات پاسخ دهد.

رییس‌ کل بانک مرکزی عملکرد بانک‌ها در بخش ارائه تسهیلات را رضایت بخش توصیف کرد و افزود: این در حالی است که بانک‌ها تمام توان و منابع مالی خود را صرف پرداخت تسهیلات به متقاضیان کرده‌اند.
وی با استناد به آمارها در این زمینه، میزان منابع مالی بانک‌ها در سال گذشته را بالغ بر ۳ هزار و ۸۶۶ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: این رقم با کسر ذخایر قانونی به ۳ هزار و ۴۳۸ هزار میلیارد ریال می‌رسد.

عرضه سهام سایپا

در همین حال سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی چهارشنبه گذشته و دیروز دو بلوک ۴۸/۲ و ۶/۱ درصدی از سهام سایپا را به قیمت پایه هر سهم۱۶۰ تومان عرضه کرد، اما نتوانست موفق به فروش بیش از ۴۲۵ میلیون سهم این شرکت شود.

براساس این گزارش، شستا چهارشنبه گذشته ابتدا بیش از ۱۶۶ میلیون و ۵۷۵ هزار سهم سایپا را در قالب بلوک ۶/۱ درصدی به وکالت از طرف پیشگامان بازرگانی ستاره تابان و دیروز بالغ بر ۲۵۸ میلیون و ۶۲۹ میلیون سهم معادل ۴۸/۲ درصد سهم به وکالت از شرکت سرمایه‌گذاری رنا را به قیمت پایه هر سهم ۱۶۰ تومان عرضه کرده بود. در گروه مالی امروز بورس شاهد عرضه ۱۰درصد سهام بیمه ملت خواهد بود. این شرکت برای اولین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد «ملت» عرضه خواهد شد. این شرکت مطابق با اطلاعات مقایسه‌ای پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی ۹۱، سود هر سهم سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۰ بر اساس عملکرد واقعی حسابرسی نشده با سرمایه ۱۲۰ میلیارد تومان، مبلغ ۲۲۸ ریال و با سرمایه۱۵۰ میلیارد تومان مبلغ ۱۸۲ ریال اعلام کرده است که بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده با سرمایه ۱۲۰ میلیارد‌تومانی مبلغ ۲۴۱ ریال و با سرمایه ۱۵۰ میلیارد‌تومانی مبلغ ۱۹۲ ریال و مطابق صورت‌های مالی حسابرسی شده با سرمایه ۱۲۰میلیارد تومانی مبلغ ۲۵۲ ریال و با سرمایه ۱۵۰ میلیارد تومانی ۲۰۲ ریال تحقق یافته است.

با توجه به تعهد هیات‌مدیره مبنی بر ثبت افزایش سرمایه از مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان به مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان تا تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه، تقسیم سود در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۰ براساس سرمایه ۱۵۰میلیارد تومانی صورت خواهد گرفت.

بورس مهمان سیمانی دارد

در گروه سیمانی دیروز سیمان آبیک با پلاک ۴۷۲ و سرمایه ۱۸۰ میلیارد تومانی به جمع شرکت‌های بورسی پیوست تا تعداد شرکت‌های سیمانی حاضر در بورس به ۳۱ برسد.

این شرکت در حالی طی روزها یا هفته‌های آینده عرضه اولیه خواهد داشت که بهمن‌ماه سال گذشته مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز از تعطیلی خط ۲ سیمان آبیک به دلیل آلودگی خبر داده و گفته بود: با توجه به آلودگی هوای ناشی از فعالیت واحد دو قدیم کارخانه سیمان آبیک واقع در محدوده استحفاظی شهرستان نظرآباد، با پیگیری‌های به عمل آمده توسط اداره کل محیط زیست استان و اداره محیط زیست شهرستان نظرآباد، هم‌اکنون‌ فعالیت این واحد به منظور بهینه‌سازی فرآیند و نوسازی الکتروفیلترها جهت افزایش راندمان غبارگیرهای موجود متوقف شده است.

در گروه پتروشیمی دیروز پتروشیمی آبادان در مجمع خود ۵۰۰ریال سود نقدی داد.

تغییر مدیرعامل پتروشیمی اصفهان

در این گروه، اعلام شد که دکتر ابراهیم‌یاوری با سابقه مدیریت در بسیاری از موسسات اقتصادی کشور همانند گروه هتل‌های هما و سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری به عنوان مدیرعامل پتروشیمی اصفهان منصوب شده است.

وی فارغ‌التحصیل دکترای اقتصاد از فرانسه است و سال‌ها عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی بوده است.

به نظر می‌رسد هدف از انتخاب وی تغییر ساختار، بهینه‌سازی سیستم‌ها، مدیریت هزینه‌ها و استفاده اقتصادی از فرصت‌های موجود در شرایط ویژه کنونی ‌باشد.

در گروه تصفیه نفت دیروز پالایشگاه بندرعباس مجددا با صف خرید همراه شد. در این گروه شنیده‌ها حکایت از احتمال اعلام سود ۲هزار و ۵۲۰ریالی برای هر سهم پالایشگاه اصفهان در سال ۹۰ دارد. در این گروه شرکت پالایش نفت تبریز صورت‌های مالی ۱۲ ماهه خود را با تعدیل مثبت منتشر کرد.

به گزارش بورس۲۴، شبریز که برای سال ۹۰ سود ۳۵۶ ریالی را به ازای هر سهم پیش‌بینی کرده بود، در عملکرد ۱۲ ماهه با تعدیل مثبت ۱۰ درصدی سود جدید خود را ۳۹۱ ریال به ازای هر سهم اعلام کرد. در مجموع بازار دیروز بازاری منفی بود که در آن شاخص کل ۶/۹۲ واحد افت کرد و به ۲۵هزار و ۳۵۲واحد رسید. ارزش معاملات نیز دیروز به ۳/۳۵ میلیارد‌تومان رسید و از ۲۰۰نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند، ۱۴۱نماد با کاهش قیمت و ۵۱نماد با رشد ارزش همراه شدند.