به گزارش افکارنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، نرخ فروش سکه در این زمان ۷۱۲ هزار تومان بود. افت قیمتها در بازار سکه همان طور که پیشترها نیز به آن اشاره شده است، تابعی از نوسان قیمت دلار بازار است. افت ۲۷ تومانی قیمت دلار نسبت به نرخ آن در روز شنبه بر کاهش قیمت سکه اثرگذار بود.

در این میان البته افزایش عرضه نیز عاملی برای پایین آوردن قیمت سکه عنوان شده است. با برگزاری مجدد جلسات حراج سکه در بسته‌های ۱۰۰ تایی در بانک کارگشایی امکان افت قیمت سکه و تحرک بیشتر برای کنترل نرخ آن افزایش یافته است. از دوشنبه هفته قبل بهای سکه بار دیگر در این بانک چوب خورد و نرخ متوسط فروش آن ۷۱۹ هزار تومان اعلام شد. امروز نیز به احتمال زیاد این جلسه برگزار می‌شود و با اعلام احتمالی قیمت‌های کمتر قیمت سکه بازار نیز تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.

از این رو پیش‌بینی می‌شود که امروز نیز قیمت‌ها به ویژه قیمت سکه به محدوده ۷۰۰ هزار تومان نزدیک‌تر شود که به طور خودکار قیمت دلار بازار نیز در این راستا در مرز ۱۹۰۰ تومان قرار بگیرد. در این روزها تحویل ورود ۲/۲ میلیون قطعه سکه پیش فروش شده به عنوان آخرین مرحله ثبت نام‌ها در حال انجام است. تحویل اینها البته در هفته‌های گذشته از سوی رییس کل بانک مرکزی اعلام شده بود. بهمنی در آن روزها گفته بود که اگر لازم باشد پیش از سررسید این سکه‌ها را تحویل می‌دهیم. وی البته به جای واژه تحویل از عبارت تزریق به بازار استفاده کرده بود که قیمت‌های بازار قدری از این محل تاثیر گرفت.

در این روز‌ها با وجود افت قیمت دلار بازار تا ۱۹۱۸ تومان، فاصله با نرخ مرجع هنوز نزدیک به ۷۰۰ تومان است. شکاف قیمت دلار مرجع و دلار بازار البته بیش از ۱۴ ماه است که ادامه دارد و تلاش‌های مختلف از سوی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد هنوز نتوانسته این فاصله را از میان بردارد. به غیر‌از رییس کل بانک مرکزی سایر مقامات اقتصادی نیز در مورد لزوم تک نرخی شدن ارز سخن گفته‌اند. در روزهای گذشته یکی از نمایندگان مجلس از وجود طرحی برای سه نرخی شدت ارز سخن گفته است. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم با بیان اینکه یکی از موضوعات مهمی که در این بسته اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است، «تعیین نرخ ارز» است، گفت: پیشنهاد اعضای کمیسیون در این بسته اقتصادی سه نرخی شدن ارز است.

وی اضافه کرد: براین اساس، کالاها را به سه دسته «کالاهای اساسی»، «کالاهای واسطه ای» و «کالاهای لوکس» تقسیم‌بندی کرده‌ایم، به طوری که برای واردات کالاهای اساسی نرخ مرجع ۱۲۲۶ تومان را در نظر گرفته‌ایم و برای سایر کالاها نرخ‌های دیگری را که هنوز به تصویب نرسیده است. فتحی پور اضافه کرد: کالاهای اساسی مثل گوشت و مرغ، کالاهای واسطه‌ای مثل تجهیزات و ماشین آلات کارخانه‌ها و کالاهای لوکس هم مثل برخی خودروها هستند.

در واکنش به سخنان وی وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه در قانون برنامه پنجم نیز نظام ارزی کشور، نظام شناور مدیریت شده است، اظهار کرد: این نظام تلویحا دربردارنده این است که نظام ارزی کشور باید تک نرخی باشد تا بتوان دامنه نوسان آن را مدیریت کرد. حسینی خاطرنشان کرد: با توجه به مجموعه دلایل گفته و ناگفته امروز بازار موازی ارز داریم ولی دغدغه ما تک نرخی کردن ارز است. این شرایط در حالی است که برخی از کارشناسان همچنان با توجه شاخص‌های اقتصادی و تفاوت نرخ بهره و تورم داخل و خارج از کشور قیمت ۱۲۲۶ تومانی برای دلار را که بانک مرکزی از آن به عنوان ارز رسمی کشور یاد می‌کند، دغدغه دارند.

برخی انتظار دارند که قیمت دلار رسمی کشور باید به مراتب بالاتر از قیمت فعلی باشد. به عقیده این کارشناسان واقعی‌تر کردن قیمت دلار موجب کاهش انگیزه برای فاصله گرفتن قیمت رسمی و غیر‌رسمی از یکدیگر است. در مقابل عده‌ای هر گونه افزایش در این قیمت را موجب بالاتر رفتن قیمت دلار بازار و بیشتر شدن فاصله دلار بازار از نرخ مرجع می‌دانند. همچنان نگرانی از رانت خواری در بازار ارز گلایه برخی از مسوولان و کارشناسان است که البته با تخصیص دلار دولتی ۱۲۲۶ تومانی برای واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه وارداتی انتظار کاهش یافتن سوء استفاده از فاصله این دو قیمت وجود دارد.

قیمت‌ها در بازار داخلی

دیروز نرخ یورو ۲۰ تومان، پوند انگلیس ۲۰ تومان، صد ین ژاپن ۱۰ تومان، ریال عربستان ۵ تومان، درهم امارات ۸ تومان، دلار کانادا ۲۰ تومان و دلار استرالیا ۴۵ تومان کاهش قیمت داشته‌اند. در بازار نرخ سکه با ۱۸ هزار تومان کاهش تا ۷۱۲ هزار تومان افت کرد. سکه طرح قدیم هم در این بازار با ۲۵ هزار تومان کاهش تا ۷۲۰ هزار تومان پایین آمد. نیم سکه ۵۰۰۰ تومان کاهش یافت و به نرخ ۳۶۰ هزار تومان رسید. ربع سکه هم با ۱۰۰۰ تومان کاهش قیمت تا ۱۸۵ هزار تومان افت کرد. در بازار طلا البته قیمت مثقال طلای ۱۷ عیار و گرم طلای ۱۸ عیار به ترتیب ۴۲۰۰ تومان و ۹۶۹ تومان کاهش قیمت داشتند.

بازارهای جهانی

قیمت طلا به دلیل تعطیلی پایان هفته در سطح ۱۵۸۲ دلار باقی مانده است. بحران اروپا و بدهی کشورهای مختلف در کنار افت نرخ رشد اقتصادی در جهان همچنان اثر کاهنده بر تقاضا برای طلا و قیمت آن داشته است. افت قیمت نفت نیز در این میان بر کاهش قیمت طلا موثر بوده است.