به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، فصل تابستان همیشه فصل پررونقی برای بازار خودرو بوده است، چه بازار خودروهای نو و چه بازار خودروهای دست دوم. مردم ترجیح میدهند در این فصل اسباب سفرهای تابستانی را فراهم کرده و به طور قطع در این میان، توجه جدی به خودرو خود دارند.

بر اساس آنچه که فعالان بازار خودرو می‌گویند، البته امسال بازار خودرو رونق سالهای قبل را ندارد، اما باز هم طرفدارانی وجود دارند که یا قصد دارند خودروی نو بخرند و یا تلاش دارند تا خودروی خود را به مدل بالاتری تبدیل به احسن کنند. در این میان بنا به بالا رفتن تقاضا، قیمت نیز روز به روز نوساناتی دارد و رو به صعود می‌گذارد، البته این یک اصل در بازار است که هرگاه تقاضا بر عرضه پیشی گیرد، قیمت به عنوان یک عامل پویا در بازار، واکنش نشان می‌دهد.

در این میان، بیش از آنکه قیمت هر خودرویی افزایش داشته باشد، خودروی ۲۰۶ توانسته گوی سبقت را از سایر انواع خودرو در بازار برباید. البته به گفته کارشناسان این دو دلیل دارد، اول آنکه بخشی از خط تولید این خودرو به تولید خودروی جدید رانا اختصاص یافته و دوم این که، بسیاری از خانواده‌ها این خودرو ترجیح می‌دهند.

فعالان بازار از وضعیت خودرو می‌گویند

یکی از نمایشگاهداران خودرو در حوالی میدان شهدا به خبرنگار مهر می‌گوید: در هفته گذشته قیمت برخی خودروها افزایش داشته است، البته این افزایش قیمت بیشتر بر سر خودروهای دست دوم است، خودروهای نو البته درب کارخانه یک قیمت دارد و وقتی به صورت واقعی قرار است در بازار رد و بدل شود، قیمت دیگری را برای خود رقم می‌زند.

او می‌افزاید: در میان خودروهای داخلی نیز، قیمت افزایش خودروی ۲۰۶ بیشترین افزایش را داشته است. البته رغبت مردم به خرید این خودرو نیز بیش از سایر خودروها است. در رتبه بعدی هم سمند ال ایکس قرار دارد. وی می‌گوید: البته بالا رفتن قیمت خودروهای خارجی توانسته بر بازار داخلی نیز اثرگذار باشد، دلیل آن را نیز بیشتر به نرخ ارز ارتباط می‌دهند.

بازار داغ تابستانی واردات خودرو

یکی دیگر از نمایشگاهداران خودرو در حوالی چهارراه قصر به خبرنگار مهر می‌گوید: نوسانات نرخ ارز خودرو کماکان تاثیر خود را بر بازار خودروهای وارداتی و داخلی نشان می‌دهد، این در شرایطی است که البته همچنان بازار واردات خودرو گرم است.

وی می‌افزاید: نوسانات نرخ ارز در هفته گذشته باعثافزایش قیمت برخی از برندها حدود سه میلیون تومان بوده، این در شرایطی است که برخی خودروها حتی تا ۱۰ میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده اند که عمدتا مربوط به خودروهایی با رنج قیمتی بالاتر از ۲۰۰ میلیون تومان است.

او می‌گوید: سازمان توسعه تجارت فهرست خودروهایی که مهلت نمایندگی آنها تمدید شده یا به طور کلی برای وارد شدن به کشور مجاز هستند را به صورت مرتب اعلام می‌کند. این در حالی است که هم اکنون واردات خودروهایی همچون پورشه و بنز نیز همچنان مورد استقبال مردم است.

این فعال بازار خودرو می‌‎گوید: بیشترین استقبال مردم از خودورهای شرکت کیا است که توانسته به دلیل طراحی مناسب و قیمت متعادل، بازار را در اختیار گیرد. البته قیمت هم به دلیل همین استقبال نوسان دارد.

رونق خرید و فروش خودروهای دست دوم

فعالان بازار خودرو می‌گویند که هم اکنون بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم گرم است و مردم با چانه‌زنی تلاش دارند که بالاخره صاحب خودروی مدنظر خود شوند، این در شرایطی است که البته بسیاری از خودروهایی که در بازار رد و بدل می‌شود، از لحاظ فنی ممکن است سالم نباشند.

در این میان، دلالان نیز در بازار خودرو همچون سایر بخش‌های اقتصادی فعال هستند، به نحوی که دلالان تلاش دارند که با راضی کردن دو طرف و البته به دست اوردن منافع خود، معامله را جوش دهند و هر دو طرف را به مقصد برسانند.

فهرست برندهای مجاز واردات خودرو

بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت ایران، واردات مدل‌های متنوعی از انواع خودرو همچون soul اتومات، آلفارومئو جولیتا، بنز، پورشه، پیکانتو، رنو، سانتافه، سوبارو، کیا اپتیما، هوندا، هیوندایی، فیات آزاد است و نمایندگی آنها تا پایان شهریورماه سال جاری تمدید شده است.

قیمت انواع خودرو در بازار

بررسیهای میدانی مهر نشانگر بالا رفتن قیمت انواع خودرو در بازار دارد، البته برخی از خودروها نوسان کمتر و برخی خودروها نوسان بیشتری را تجربه کردهاند.