به گزارش افکارنیوز، علياصغر موسوي در گفتوگو با ايسنا اظهار كرد: با توجه به اينكه برداشت عمده خرماي امسال از شهريور ماه آغاز ميشود، سفره ماه رمضان بايد از خرماي توليدي سال گذشته كه در سردخانهها ذخيره شده است، تامين شود.

وی گفت: طی دوسه ماه اخیر عرضه خرما در بازار مصرف کاهش یافته و قیمت آن نیز روند صعودی داشته است و پیش‌بینی می‌شود این محصول ذخیره شده برای ماه رمضان جوابگوی نیاز بازار نباشد و به تبع آن قیمتش افزایش یابد.

موسوی درباره اینکه به منظور تنظیم بازار خرمای ماه رمضان صادرات این محصول متوقف شده است، تصریح کرد: ‌ دیگر خرمایی برای صادرات باقی نمانده است.

بر اساس بازرسی‌های انجام شده از واحدهای صنفی توسط واحدهای بازرسی و نظارت مجامع امور صنفی سراسر کشور، اعلام شده است قیمت خرما طی خرداد روند صعودی داشته است.

در حال حاضر هر کیلو رطب مضافتی درجه یک در سطح عمده فروشی‌های شهر ۴۵۰۰ تومان است که با احتساب ۲۰ درصد هزینه‌ خرده‌فروشی کیلویی بیش از ۵۵۰۰ تومان در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد و براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در ماه رمضان قیمت این محصول بیش از قیمت فعلی خواهد بود.

امسال خرما پس از ۱۰ ماه نگهداری در انبار و سردخانه‌های کشور برای ماه رمضان کم‌کم وارد بازار می‌شود.

از دوسه سال اخیر که ماه رمضان با فصل قبل از برداشت خرما مصادف شده است، سفره ماه رمضان از خرمای ذخیره شده سال گذشته تامین می‌شود و قیمت آن نیز به دلیل مضاف شدن هزینه‌های انبار‌داری و سردخانه‌ای افزایش می‌یابد.

بر اساس بررسی‌‌های انجام شده این شرایط که فصل برداشت خرما به ماه رمضان نمی‌رسد تا ۳۰ سال آینده ادامه دارد و می‌توان گفت طی ۳۰ سال آینده ماه رمضان که پرمصرف‌ترین دوره سال برای خرماست، خرمای ارزان و تازه نخواهیم داشت.

لذا دلالان به خوبي در اين زمينه مانور خواهند داد چرا كه آنها با داشتن سرمايه، خرما را در فصل برداشت از باغدار به نازلترين قيمت خريداري و پس از ذخيرهسازي كمكم وارد بازار ميكنند تا قيمت آن يكباره كاهش نيابد و سود خود را حفظ كنند.