به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، بعد از مشکلات فراوان پیش روی تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاهای اساسی، مواد اولیه و تجهیزات و ماشینآلات بر سر دریافت ارز ۱۲۲۶ تومانی، چهارشنبه هفته گذشته جلسه مشترکی میان وزارت صنعت، معدن و تجارت با بانک مرکزی برای بازنگری در شیوه تخصیص ارز مرجع به واردات صورت گرفته است.

یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام این خبر به مهر گفت: در تازه ترین اقدام مشترکی که میان این وزارتخانه با بانک مرکزی صورت گرفته است، اولویت بندی تازه‌ای برای تخصیص ارز صورت گرفته که بر اساس آن، ده اولویت تعیین شده است.

وی افزود: بر این اساس، سه نوع دسته بندی صورت گرفته است، اول آنکه دسته ای از کالاها که ارز ارزان ۱۲۲۶ تومانی می‌گیرند. دوم دسته ای هستند که ارز حاصل از صادرات دریافت خواهند کرد و سوم کالاهایی هستند که اصلا ارز به آنها تعلق نمی‌گیرد.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اولویت اول بر اساس جمع بندی کالاهای پزشکی و دارویی است، اولویت دوم کالاهای مواد غذایی استراتژیک مانند گندم، جو، نهاده های دامی، شکر، برنج، روغن است، ضمن اینکه اولویت سوم نیز مواد اولیه کارخانجات صنعتی، است که ارزانترین ارز را در هنگام ثبت سفارش دریافت خواهند کرد.

وی اظهار داشت: اولویتهای بعدی نیز به ترتیب کالاهای غیرحساس و لوکس هستند که خودروهای وارداتی را نیز شامل می شود.