گزینه‌های سرمایه‌گذاری: دلار، سکه، بورس و مسکن؛ کدام بهترین است؟

به عقیده بسیاری‌ از کارشناسان اقتصادی سال ۱۴۰۳ نیز مانند سال‌های گذشته رشد نقدینگی ادامه خواهد داشت و شاهد تورم ۳۵ الی ۴۵ درصدی خواهیم بود. نرخ بهره بانکی نیز سال گذشته به ۲۳.۶۶ درصد افزایش پیدا کرد که ممکن است امسال هم افزایش پیدا کند.

اما رشد قیمت در بازارهای سکه، دلار، بورس و مسکن متفاوت خواهد بود و بسته به تحولات سیاسی و اقتصادی، روزهای پر‌نوسانی خواهند داشت. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بازار بورس به‌خصوص صندوق‌های سهامی ETF و طلا رشد بیشتری نسبت به دلار و مسکن در سال ۱۴۰۳ خواهند داشت.

بورس و طلا چگونه از دلار و مسکن سبقت خواهند گرفت؟

بازار طلا از افزایش قیمت اونس جهانی، تحولات منطقه‌ای، انتخابات آمریکا  و همچنین افزایش تقاضای داخلی تاثیر می‌پذیرد، در شرایط عدم اطمینان اقتصادی و ژئوپلیتیکی، سرمایه‌گذاران به طور فزاینده‌ای به سمت دارایی‌های  امن حرکت می‌کنند. 

طلا از دلار و مسکن سبقت خواهد گرفت چرا که بانک مرکزی با محدود کردن معاملات دلار بازار آزاد (الزام افتتاح حساب ارزی و…) قیمت دلار را تا حدی کنترل می‌کند. از آنجا که بازار مسکن نیاز به سرمایه‌ کلان دارد و خرید و فروش مسکن نیز فرآیند سخت و هزینه‌های معاملاتی و مالیاتی دارد طبیعتا از سایر بازارها عقب خواهد ماند. 

صندوق‌های سهامی بورس؛ مستعد بیشترین رشد ۱۴۰۳

در سال ۱۴۰۲ با وجود تورم حدود ۴۰ درصدی، افزایش ۳۰ درصدی دلار و ۳۵ درصدی طلا، شاخص‌کل بورس تنها ۱۲ درصد رشد کرد و از سایر بازارها عقب ماند. در حال حاضر سهام شرکت‌های بورسی در کف قیمت و ارزنده‌ترین حالت برای سرمایه‌گذاری است. 

گزینه‌های سرمایه‌گذاری: دلار، سکه، بورس و مسکن؛ کدام بهترین است؟

صندوق‌های سهامی ETF مستعد بیشترین افزایش قیمت در سال ۱۴۰۳ هستند، چرا‌که این صندوق‌ها سهام بهترین شرکت‌های بورسی و تا حدی طلا و اوراق درآمد‌ثابت را برای سرمایه‌گذاران خریداری می‌کنند و بازدهی و رشد بالاتری از شاخص‌کل بورس دارند.

برای مثال در سال ۱۴۰۲ بازدهی صندوق سهامی سرو ۲ برابر شاخص‌کل بورس بوده، صندوق‌ سهامی سرو در یکماهه منتهی به ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ توانسته ۶.۵ درصد بازدهی کسب کند. با توجه به در پیش بودن فصل مجامع و تقسیم سود شرکت‌های بورسی، صندوق سهامی سرو در حال حاضر ارزنده‌ترین دارایی برای سرمایه‌گذاری و کسب بازدهی در سال ۱۴۰۳ می‌باشد. 

این مطلب توسط کارشناسان اقتصادی مشاور سرمایه‌گذاری ترنج تهیه شده است، برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری از طریق شماره 02179326 اقدام کنید.