تاریخ دقیق هاوینگ بیت‌کوین

 در تئوری، کاهش سرعت انتشار بیت کوین به این معنی است که در صورت ثابت ماندن تقاضا و کاهش عرضه، قیمت دارایی افزایش خواهد یافت و کمیابی بیت کوین بیشتر می‌شود. این اتفاق، تأثیرات مهمی بر بازار ارزهای دیجیتال دارد که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. 

آخرین هاوینگ در می ۲۰۲۰ رخ داد که در آن تعداد BTC که در هر ۱۰ دقیقه وارد گردش می‌شود (پاداش بلاک) به نصف، کاهش پیدا کرد و از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ رسید. اکنون این سؤال به وجود می‌آید که تاریخ بعدی هاوینگ بیت کوین، چه زمانی است؟ در این مقاله به طور کامل با مروری بر تاریخچه آن، تأثیرات هاوینگ بر بازار و زمان بعدی رخ دادن آن را بررسی می‌کنیم. 

هاوینگ بعدی بیت کوین، چه زمانی است؟ 

طبق پیش‌بینی سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap، زمان حدودی تاریخ هاوینگ بیت کوین، ۲۲ آوریل ۲۰۲۴ یعنی ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ است. هرچند این زمان حدودی است و تخمین زمان دقیق هاوینگ بیت کوین عملا غیرممکن است. در این زمان، پاداش استخراج بیت کوین در هر بلاک به ۳.۱۲۵ کاهش می‌یابد. این اتفاق، عرضه بیت کوین را محدودتر خواهد کرد و ممکن است بازار گاوی جدیدی را رقم بزند. نصف شدن بیت کوین، یک ویژگی منحصربه‌فرد است که میزان عرضه را مشخص و در نتیجه امکان کنترل آن را بیشتر می‌کند. ارزهای دیجیتال دیگر نیز سعی در کپی این روش داشته‌اند، اما هیچ کدام به اندازه بیت کوین در کاهش تورم، موفق عمل نکرده‌اند. هر چند که برخی از منتقدان، استدلال کرده‌اند که نصف کردن، غیر ضروری است و عرضه بیت کوین به سادگی می‌توانست به ۲۱ میلیون، محدود و همه واحدها بلافاصله عرضه شوند. اما ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت کوین)، به اهمیت تولید تدریجی، مبتنی بر قوانین و نقش آن در افزایش پذیرش توسط مردم، پی برد.

ریچارد بیکر Richard Baker، مدیر عامل شرکت فناوری اطلاعات TAAL می‌گوید: «سرمایه‌گذاران باید در مورد تاریخ بعدی هاوینگ بیت کوین، محتاط باشند. اگر چه کمیابی می‌تواند باعث افزایش قیمت شود، اما کاهش فعالیت استخراج نیز منجر به کاهش قیمت، خواهد شد.»

در اظهار نظری دیگر دیو وایزبرگر Dave Wiesberger، مدیر عامل CoinRoutes بیان کرد: «نکته کلیدی که سرمایه‌گذاران باید به آن توجه کنند در نظر گرفتن زمان دقیق و مشخصی برای هاوینگ بیت کوین نیست، بلکه تمرکز بر رشد کلی شبکه در اثر فرآیند نصف شدن است. تا زمانی که شبکه به رشد خود ادامه می‌دهد، احتمال اینکه بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش بالقوه جهانی، باقی بماند، افزایش می‌یابد.» 

تاریخ دقیق هاوینگ بیت کوین

 

هاوینگ Halving بیت کوین چیست؟ 

نصف شدن یا هاوینگ بیت کوین، زمانی است که پاداش استخراج BTC به نصف، کاهش می‌یابد و تقریباً هر ۴ سال همزمان با استخراج 210,000 بلاک  انجام می‌شود. یک شبکه غیرمتمرکز اعتبارسنجی، تمام تراکنش‌های بیت کوین را در فرآیندی به نام استخراج، تأیید می‌کند. زمانی که برای اولین بار یک بلاک از تراکنش‌ها به کمک ماینرها تأیید می‌شود و به زنجیره بلاک شبکه با موفقیت اضافه می‌شود، تعداد مشخصی بیت کوین آزاد می‌شود که به عنوان پاداش به ماینرهای استخراج کننده بلاک مورد نظر تعلق می‌گیرد. 

در حال حاضر میزان پاداش ماینرها  ۶.۲۵ بیت کوین است. تمامی این  ریاضیات و محاسبات پیچیده بخشی از مکانیسم اثبات کار است. معمولاً در دوره‌هایی که نزدیک هاوینگ می‌شویم، قیمت بیت کوین، نوساناتی را تجربه می‌کند. با توجه به آخرین هاوینگ که در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد، تاریخ بعدی هاوینگ، سال ۲۰۲۴ است. 

دیوید وایزبرگر، مدیر عامل پلتفرم معاملاتی CoinRoutes می‌گوید: «نرخ تورم بیت کوین کمتر از ۲ درصد است که با نصف شدن بیشتر، بیش از پیش کاهش می‌یابد. این در مقایسه با نرخ تورم سالانه کشوری مانند استرالیا که ۷ درصد است، بسیار خوب به نظر می‌رسد. 

کریس کلاین Chris Kline، مدیر عملیاتی پلتفرم بیت کوین IRA می‌گوید: «کاهش تولید بیت کوین، محدود بودن آن را مشخص می‌کند و با کم شدن پاداش، عرضه نیز محدود می‌شود. افزایش تقاضا زمانی که عرضه محدود است، تأثیر مثبتی بر قیمت دارد که بیت کوین را برای سرمایه‌گذاران، جذاب می‌کند. 

هاوینگ بیت کوین تاریخ تعداد بلاک پاداش هر بلاک درصد بیت کوین استخراج شده قیمت در روز هاوینگ به دلار
راه‌اندازی بیت کوین ۳ ژانویه ۲۰۰۹ صفر ۵۰ بیت کوین ۵۰ درصد
هاوینگ اول ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ ۲۱۰۰۰۰ ۲۵ بیت کوین ۷۵ درصد ۱۲.۳۵
هاوینگ دوم ۹ جولای ۲۰۱۶ ۴۲۰۰۰۰ ۱۲.۵ بیت کوین ۸۷.۵ درصد ۶۵۰.۵۳
هاوینگ سوم ۱۱ می ۲۰۲۰ ۶۳۰۰۰۰ ۶.۲۵ بیت کوین ۹۳.۷۵ درصد ۸۸۲۱.۴۲
هاوینگ چهارم آوریل ۲۰۲۴ ۸۴۰۰۰۰ ۳.۱۲۵ بیت کوین ۹۶.۸۷۵ درصد
هاوینگ پنجم ۲۰۲۸ ۱۰۵۰۰۰۰ ۱.۵۶۲۵ بیت کوین ۹۸.۴۳۷۵ درصد
هاوینگ ششم ۲۰۳۲ ۱۲۶۰۰۰۰ ۰.۷۸۱۲۵ بیت کوین ۹۹.۲۱۸۷۵ درصد
هاوینگ هفتم ۲۰۳۶ ۱۴۷۰۰۰۰ ۰.۳۹۰۶۲۵ بیت کوین ۹۹.۶۰۹۳۷۵ درصد
هاوینگ هشتم ۲۰۴۰ ۱۶۸۰۰۰۰ ۰.۱۹۵۳۱۲۵ بیت کوین ۹۹.۸۰۴۶۸۷۵ درصد

تاریخ دقیق هاوینگ بیت کوین

مروری بر تاریخچه هاوینگ بیت کوین از ابتدا تاکنون 

پاداش استخراج، زمانی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد، از ۵۰ بیت کوین، شروع شد. اولین هاوینگ یا فرآیند نصف شدن بیت کوین در نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد. تاریخ بعدی هاوینگ در جولای ۲۰۱۶ و در نهایت آخرین مورد در می ۲۰۲۰ بود. آخرین هاوینگ نیز در سال ۲۱۴۰ رخ خواهد داد. در آن زمان، ۲۱ میلیون بیت کوین، در گردش خواهد بود و هیچ کوین دیگری ایجاد نخواهد شد. همچنین در این شرایط، ماینرها تنها کارمزد انجام تراکنش‌های کاربران در بلاکچین را دریافت می‌کنند. 

ریچارد بیکر معتقد است که ماینرها ممکن است پس از هاوینگ بعدی، توان پردازش تراکنش BTC را کمتر کنند، زیرا آنها به دنبال کارمزد تراکنش بیشتر در جاهای دیگر هستند که درآمد از دست رفته بیت کوین را جبران کنند. کارشناسان می‌گویند، در هر فرآیند نصف شدن یا تاریخ هاوینگ ۲۰۲۴ بیت کوین که تعداد ماینرها کمتر می‌شود، امنیت شبکه نیز کاهش پیدا می‌کند. 

پاتریشیا ترومپیتر Patricia Trompeter، مدیر عامل Miner Sohere 3D Corp می‌گوید: «از طرف دیگر، در حالی که در تاریخ بعدی هاوینگ بیت کوین، پاداش استخراج‌کنندگان کاهش می‌یابد، به همان اندازه، عرضه کوین‌های جدید، بدون کاهش تقاضا، کمتر می‌شود. قیمت بیت کوین در پاسخ به شوک عرضه باید به طور چشمگیری افزایش یابد. قیمت‌های بالاتر، انگیزه‌ای برای استخراج‌کنندگان برای ادامه پردازش تراکنش‌های بیت کوین خواهد بود.» 

تاریخ دقیق هاوینگ بیت کوین

 

اولین هاوینگ در تاریخ نوامبر ۲۰۱۲ 

اولین هاوینگ در تاریخ نوامبر ۲۰۱۲، پاداش استخراج را از ۵۰ به ۲۵ بیت کوین در هر بلاک، کاهش داد. در ماه‌های پس از هاوینگ اول در سال ۲۰۱۲ نرخ هش و سختی شبکه Network Difficulty کاهش یافت، زیرا ماینرها سود کمتری به دست آورده و دستگاه‌ها را برای کمتر شدن هزینه‌ها خاموش کردند. با این حال در اوایل سال ۲۰۱۳ بیت کوین، اولین روند صعودی خود را آغاز کرد و تا پایان سال از ۱۳ دلار به بیش از ۱۰۰۰ دلار رسید. 

بنابراین این تصور که ماینرها امید خود را برای کسب سود و استخراج به کلی از دست بدهند، تا حد زیادی بی‌اساس بود. در واقع نصف شدن پاداش، پس از مدتی باعث وقوع بازار گاوی و افزایش قیمت بیت کوین شد. 

تاریخ دقیق هاوینگ بیت کوین

 

هاوینگ بیت کوین در ۹ جولای ۲۰۱۶ 

در تاریخ بعدی هاوینگ که در ۹ جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد، پاداش بلاک مجدداً ۵۰ درصد کاهش و از ۲۵ به ۱۲.۵ بیت کوین رسید. جامعه پیش‌بینی می‌کرد که یک بازار گاوی دیگر همانند هاوینگ قبلی، رخ می‌دهد. برخی همچنان هشدار می‌دادند که پاداش استخراج کمتر می‌تواند سود استخراج را کاهش داده و به شبکه آسیب برساند. اما در نهایت، بیت کوین در سال ۲۰۱۷ روند صعودی باور نکردنی داشت. قیمت آن تا پایان سال به ۲۰,۰۰۰ دلار رسید و این اولین باری بود که ارزهای دیجیتال در کانون توجه جهان، قرار گرفتند. 

این اتفاق زمینه را برای بازار گاوی بزرگ‌تر در ۴ سال آینده، ایجاد کرد. 

تاریخ دقیق هاوینگ بیت کوین

 

هاوینگ بیت کوین در ۱۱ می ۲۰۲۰ 

در تاریخ بعدی هاوینگ که در ۱۱ می ۲۰۲۰ اتفاق افتاد، پاداش استخراج دوباره به نصف، کاهش پیدا کرد. با کاهش پاداش استخراج به ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلاک، بیت کوین برای یک روند صعودی دیگر آماده شد. پس از نصف شدن، قیمت بیت کوین مجدداً افزایش پیدا کرد. بسیاری پیش‌بینی می‌کنند که تاریخ در سال ۲۰۲۴ تکرار خواهد شد.

تاریخ دقیق هاوینگ بیت کوین

اهمیت هاوینگ بیت کوین در چیست؟ 

همانطور که متوجه شدید، نصف شدن یا هاوینگ، تعداد بیت کوین‌های تولید شده در هر بلاک را کاهش می‌دهد. این بدان معنا است که عرضه بیت کوین‌های جدید، کمتر است و قیمت آن بالاتر می‌رود. در بازار، عرضه کمتر با تقاضای ثابت معمولاً منجر به افزایش قیمت می‌شود. هر هاوینگ غالباً قبل از بزرگ‌ترین صعودهای بیت کوین، بوده است. در تصویر زیر، خطوط آبی عمودی، نشان‌دهنده سه هاوینگ قبلی (۲۰۱۲، ۲۰۱۶، ۲۰۲۰) است. 

توجه کنید که چگونه قیمت پس از هر نصف شدن به طور قابل توجهی، افزایش یافته است. بنابراین احتمال این اتفاق در تاریخ بعدی هاوینگ یا در واقع تاریخ هاوینگ ۲۰۲۴ بیت کوین، وجود دارد. 

تاریخ دقیق هاوینگ بیت کوین

نمودار هاوینگ بیت کوین

در تصویر زیر می‌توانید نرخ تورم بیت کوین را در هر دوره ببینید. هر هاوینگ، نرخ تورم بیت کوین را کمتر می‌کند. خط نارنجی، نرخ تورم در یک دوره معین است، در حالی که خط آبی، تعداد کل بیت کوین‌های استخراج شده است. 

تاریخ دقیق هاوینگ بیت کوین

 

زمان‌بندی هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین بر اساس ارتفاع هر بلاک، برنامه‌ریزی می‌شود. این فرآیند، هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک، اتفاق می‌افتد. هاوینگ ۲۰۲۴ بیت کوین در بلاک ۸۴۰,۰۰۰ رخ می‌دهد. 

تخمین تاریخ بعدی هاوینگ از ۲۰۲۸ تا ۲۰۴۰

در جدول زیر، تخمین هاوینگ بعدی بیت کوین پس از تاریخ هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴ آمده است. 

تاریخ پیش‌بینی شده سال هاوینگ
۱۰ آوریل ۲۰۲۸ ۲۰۲۸
۱۴ آوریل ۲۰۳۲ ۲۰۳۲
۱۸ آوریل ۲۰۳۶ ۲۰۳۶
۲۱ آوریل ۲۰۴۰ ۲۰۴۰

تأثیر هاوینگ بر بازار کریپتو چیست؟ 

تاریخ بعدی هاوینگ که در سال ۲۰۲۴ رقم می‌خورد، تغییراتی را در بازار به وجود خواهد آورد. هاوینگ نه تنها بر ارزش بازار بیت کوین، بلکه بر پویایی بیشتر فضای ارزهای دیجیتال نیز تأثیر می‌گذارد. این فرآیند، یک رویداد از پیش تعیین‌شده در پروتکل بیت کوین است که پاداش استخراج‌ بیت کوین برای اضافه کردن موفق یک بلاک درون زنجیره بلوکی  را کاهش می‌دهد. زمانی که نرخ ایجاد بیت کوین جدید، محدود می‌شود، ارزش آن، احتمالاً بیشتر می‌شود و افرادی که از قبل اقدام به خرید ارز دیجیتال بیت کوین کرده‌اند، سود خوبی به دست خواهند آورد. 

نصف شدن بیت کوین نیز با افزایش نوسانات بازار، همراه است. سرمایه‌گذاران از نزدیک، پویایی بازار را در طول این رویداد، مشاهده می‌کنند که منجر به نوسانات قیمت و افزایش قیمت معاملاتی می‌شود. هاوینگ، نوآوری را در جامعه بلاکچین، بیشتر کرده و پیشرفت‌های تکنولوژی‌محور مربوط به آن را تقویت می‌کند. 

کمیاب شدن قابل پیش‌بینی بیت کوین در اثر مکانیسم نصف شدن، آن را به عنوان یک محافظ و پوشش در برابر تورم و بی‌ثباتی اقتصادی، قرار می‌دهد و جذابیت آن را به عنوان یک دارایی سرمایه‌گذاری بلندمدت، تقویت می‌کند. 

تاریخ دقیق هاوینگ بیت کوین

پیش‌بینی قیمت بیت کوین پس از هاوینگ ۲۰۲۴ 

پیش‌بینی‌ها برای قیمت بیت کوین، پس از نصف شدن، متفاوت است. در حالی که برخی از کارشناسان، افزایش قابل توجه قیمت را پیش‌بینی می‌کنند، برخی دیگر استدلال می‌کنند که اثرات نصف شدن، ممکن است در ارزش بیت کوین تاکنون، لحاظ شده باشد. Bitquant، قیمت پس از نصف شدن را تا ۲۵۰۰۰۰ دلار پیش‌بینی می‌کند. Coincodex پیش‌بینی می‌کند بیت کوین در تاریخ بعدی هاوینگ به ۸۴۱۰۰ دلار برسد. 

بلومبرگ، معتقد است بیت کوین در سال ۲۰۲۴ از ۵۰۰۰۰ دلار فراتر برود. Cryptonews، پیش‌بینی می‌کند بیت کوین بیش از ۱۰۰۰۰۰ دلار و احتمالاً ۳۰۰۰۰۰ دلار تا سال ۲۰۲۸ باشد. Standard Chartered نیز به آینده بیت کوین بعد از هاوینگ 2024، امیدوار است و پیش‌بینی می‌کند تا پایان سال ۲۰۲۴ قیمت آن به ۱۰۰۰۰۰ دلار برسد. در حالی که پیش‌بینی‌ها متفاوت است، هاوینگ بیت کوین به عنوان کاتالیزوری برای تغییرات و فرصت‌های مهم در اکوسیستم کریپتو، عمل خواهد کرد. 

  پیش‌بینی قیمت بیت کوین پس از هاوینگ ۲۰۲۴
Bitquant تا ۲۵۰۰۰۰ دلار
Coincodex ۸۴۱۰۰ دلار
بلومبرگ فراتر از ۵۰۰۰۰ دلار
Cryptonews فراتر از ۱۰۰۰۰۰ دلار
Standard Chartered تا ۱۰۰۰۰۰ دلار

تاریخ دقیق هاوینگ بیت کوین

سخن پایانی  

فرآیند هاوینگ در پروتکل بیت کوین برای کنترل عرضه و نرخ تورم، کدگذاری شده است. با کاهش پاداش بلاک و کاهش رشد عرضه، نصف شدن بیت کوین، نرخ تورم آن را قابل پیش‌بینی و به یک دارایی کمیاب، تبدیل می‌کند. این اتفاق، سود ماینرها را برای استخراج بیت کوین به نصف، کاهش می‌دهد و در صورت عدم افزایش قیمت آن، سود آنها کاهش می‌یابد. در این شرایط استخراج‌کنندگان مجبور می‌شوند برق ارزان‌تری پیدا کرده و از تجهیزات کارآمدتر استفاده کنند. 

در نهایت، در حالی که این فشارها چالش‌برانگیز است، ماینرها را در تاریخ بعدی هاوینگ به نوآوری تشویق می‌کند و استخراج بیت کوین را در طولانی‌مدت، مؤثرتر و غیرمتمرکزتر می‌کند.