فولاد و فملی شاخص بورس را قرمز کردند / ریزش سهام بزرگان معدنی

 در معاملات روز دوشنبه دهم اردیبهشت ماه 1403، شاخص کل بورس تهران 3 هزار و 737 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 281 هزار و 96 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش 671 واحدی در رقم 756 هزار و 836 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با رشد کمتر از یک واحدی در رقم 25 هزار و 289 واحد ماندگار بود. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش 372 واحد به سطح 138 هزار و 392 واحد رسید. 

فولاد و فملی شاخص بورس را قرمز کردند / ریزش سهام بزرگان معدنی

خروج پول حقیقی از بورس 

روز دوشنبه برای دومین روز متوالی خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 114 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. 

امروز مانند روز گذشته نماد خودرو بیشترین خروج  پول حقیقی را داشت که ارزش آن 13 میلیارد تومان بود. پس از خودرو، نمادهای خبنیان، تاصیکو، و آریا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای شرنگی، نوری، خساپا، فجهان و فزر تعلق داشت.

فولاد و فملی شاخص بورس را قرمز کردند / ریزش سهام بزرگان معدنی

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌های بازار سهام

امروز فولاد، فملی، کچاد و کگل نمادهای قرمز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای خساپا، حکشتی و خودرو از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای تجلی، سپیدار و توریل بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای فجهان، فزر و پارتا نمادهایی هستند که اثر افزایشی بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد فولاد بیشترین تراکنش را داشت و شستا و خساپا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز فزر، فن افزار و کرومیت بیشترین تراکنش را داشتند. 

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 403 هزار و 260 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 395 هزا رو 526 میلیارد تومان بود که 98 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 5 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 4 هزار و 63 میلیارد تومان رسید. 

فولاد و فملی شاخص بورس را قرمز کردند / ریزش سهام بزرگان معدنی

پرمعامله‌ترین سهم‌ها

در معاملات امروز نماد خساپا بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 82 میلیارد تومان بود. 

پس از خساپا، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و فولاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد کاما و وبملت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام ذوب با تعداد 486 میلیون و 879 هزار و 684 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد خودرو و وبملت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات دوشنبه، 66 نماد صف خرید داشتند و 43 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 25 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 159 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 15 درصدی به 199 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

فولاد و فملی شاخص بورس را قرمز کردند / ریزش سهام بزرگان معدنی