به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، ماه مبارک رمضان کمکم از راه میرسد و به طور طبیعی تقاضا برای برخی از کالاها در بازار از سوی مردم افزایش مییابد؛ به تبع همین موضوع، دولتها نیز همواره برنامههای متنوعی برای تامین این نیاز تدارک میبینند و تلاش میکنند تا با عرضه مستقیم کالا و فراهم کردن شرایط برای وفور آن، تقاضای مردم را پاسخ دهند.

در این میان، ابزارهای مختلفی از سوی دولت برای تامین مایحتاج مورد نیاز مردم تدارک دیده می‌شود که دامنه آن از برگزاری نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا تا برگزاری فروش‌های فوق العاده کالایی کشیده می‌شود. البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که استفاده از هر یک از این ابزارها از سوی دولت، محدودیت‌ها و موانع مخصوص خود را دارد.

سود کمتر، فروش بیشتر

بخش‌خصوصی نیز به موازات دولت، تلاش می‌کند تا با عرضه هرچه بیشتر کالاها و به صورت کلی جایگزین کردن کالاهای جدید در انبارهای خود، منفعت بیشتری را عاید خود کنند و با فروش بیشتر و حاشیه سود کمتر، زمینه را برای سودآوری بیشتر خود فراهم آورند.

اما در این میان، مردم نیز که این روزها با افزایش قیمت مواد غذایی در بازار مواجه هستند، تلاش دارند تا از این فرصت استفاده کرده و کالاهای مورد نیاز خود حداقل در یک ماه آینده را تامین کرده و به نوعی در منازل خود نگهداری کنند، چراکه به گفته مسئولان دولتی، کالاها با ۵ تا ۳۵ درصد تخفیف قرار است که در بازار به شیوه‌های مختلف عرضه شود.

اما در این میان، نکته حائز اهمیت این است که به دلیل اختلاف قیمت فاحشی که میان قیمت برخی کالاهای اساسی در نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا با سطح بازار وجود دارد، بعضا صف‌های طولانی در مقابل غرف عرضه کننده کالاهای اساسی در نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا تشکیل شده تا مردم بتوانند با پرداخت کمتر، کالای بیشتری را به منازل خود ببرند.

صف‌های طولانی برای خرید مرغ ۴۶۵۰ تومانی

بررسی‌های میدانی مهر نشانگر این است که عرضه مرغ در نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا با بیشترین استقبال مواجه بوده و در رتبه‌های بعدی نیز، خرید برنج، شکر و روغن بوده، این در شرایطی است که کالاهای دیگر مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان نیز مورد توجه مردم قرار گرفته است، اما همچنان مرغ در صدر تقاضای مردم برای خرید قرار دارد.

بر این اساس، صف‌های طولانی مقابل کامیون‌های عرضه کننده گوشت مرغ گرم تشکیل می‌شود و مردم حاضرند که ساعت‌ها را در صف بایستند تا بتوانند مرغ با قیمت مناسب را به منازل خود ببرند، این در شرایطی است که برخی مغازه‌داران نیز از این فضا سوءاستفاده کرده و قیمت بالایی را برای هر کیلوگرم مرغ عنوان می‌کنند که بر این اساس، اگر گرانفروشی کنند، حتما تعزیراتی خواهند شد

عرضه گوشت قرمز تنظیم بازاری

در این میان، گوشت قرمز نیز که این روزها از سیبل توجه مردم خارج شده و بیشتر بازار اقلام پروتئینی را مرغ جذاب کرده است، اما به قیمت تنظیم بازاری در نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا عرضه می‌شود، اما از استقبال کمتری نسبت به مرغ برخوردار بوده است.

بررسی‌های میدانی مهر نشانگر این است که قیمت هر کیلوگرم ران گوساله ۱۹۵۰۰ تومان، خورشتی گوساله ۱۹۵۰۰ تومان، سردست گوساله ۱۸۸۰۰ تومان، راسته گوساله ۲۰۸۰۰ تومان، چرخکرده مخلوط ۱۶۶۰۰ تومان و ران گوسفندی ۲۰۸۰۰ تومان است.

همچنین قیمت هر کیلوگرم سردست گوسفند ۲۰۰۰۰ تومان، گردن گوسفند ۱۶۸۰۰ تومان و مرغ تازه ۴۶۵۰ تومان است.

جزئیات قیمت کالاهای اساسی

گزارش میدانی مهر از نمایشگاه عرضه مستقیم کالا که به مناسبت ماه مبارک رمضان برپا شده، نشانگر این است که قیمت انواع برنج، رنجی در حدود ۱۸۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان دارد، تنها یک نوع برنج مرغوب در نمایشگاه به قیمت ۳۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

بر این اساس هر کیلوگرم برنج هاشمی ۲۵۰۰ تومان، برنج طارم محلی ۲۵۰۰ تومان، صدری ۲۶۰۰ تومان، طارم ۱۸۰۰ تومان و هاشمی معطر ۳۵۰۰ تومان است. یک نوع برنج صدری نیز به قیمت ۳۰۰۰ تومان در نمایشگاه عرضه می‌شود.

قیمت هر بسته ۹۰۰ گرمی قند ۱۰۰۰ تومان، شکر ۱۵۰۰ تومان، چای گلستان ۵۰۰ گرمی ۷ هزار تومان، تن ماهی ۲۵۰۰ تومان، پنیر غیر تنظیم بازاری ۲۰۰۰ تومان، عسل ۱۳۰۰۰ تومان است.

همچنین قیمت هر کیلوگرم خرما ۵۰۰۰ تومان، زرشک ۱۲۰۰۰ تومان، کشمش پلویی ۶۰۰۰ تومان، گردو ایرانی ۲۷۰۰۰ تومان، رب گوجه فرنگی ۱۶۰۰ تومان است. قیمت هر کیلوگرم لوبیا قرمز ۳۳۰۰ تومان، روغن ۴.۵ کیلویی ۱۲۶۰۰ تومان است.

عرضه سوغات استانها در نمایشگاهها

در این نمایشگاه غرف متعددی به عرضه سوغات استانها می‌پرداختند، از آش دوغ گرفته تا شیرینی جات مخصوص شهرهای مختلف. البته از همه مهمتر غرف مربوط به عرقیجات و داروهای سنتی گیاهی است که در برندهای مختلف و با حضور استانهای مختلف برپا شده و مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

در این میان، عرضه زولبیا و بامیه نیز با قیمت مصوب ادامه دارد و البته مردم هم به آن اقبال نشان میدهند. در این نمایشگاه چندین غرفه نیز به عرضه لوازم آشپزخانه پرداختهاند که آن هم مورد استقبال مردم قرار گرفته است.