فرار سهامداران از ریسک‌های بورس تهران+ نمودار و اینفوگرافیک

 در معاملات روز دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ماه 1403، شاخص کل بورس تهران 32 هزار و 390 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 160 هزار و 780 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش 12 هزار و 801 واحدی در رقم 716 هزار و 63 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با افت 461 واحدی به رقم 23 هزار و 974 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش 3 هزار و 395 واحد به سطح 129 هزار و 409 واحد رسید. 

فرار سهامداران از ریسک‌های بورس تهران

خروج پول حقیقی از بورس تهران

روز دوشنبه برای یازدهمین روز متوالی خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 449 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. در مجموع 11 روز معاملاتی اخیر 2 هزار و 209 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار حارج شده است.

امروز نماد خودرو بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 46 میلیارد تومان بود. پس از خودرو، نمادهای خساپا، دامین، فولاد و شپنا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای وطوبی، ولکار، کقزوی، خگستر و آسیاتک تعلق داشت.

فرار سهامداران از ریسک‌های بورس تهران

نمادهای اثرگذار بر شاخص کل بورس و فرابورس

امروز نمادهای فملی، فولاد و فارس نمادهای قرمز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای وامید، اپال و وتوس از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای آریا، بپاس و مارون بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای بپیوند، ودی و وطوبی نمادهایی هستند که اثر افزایشی بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد ذوب بیشترین تراکنش را داشت و خودرو و فولاد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز آردینه، فزر و خاور بیشترین تراکنش را داشتند. 

ارزش معاملات سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 410 هزار و 308 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 402 هزار و 264 میلیارد تومان بود که 98 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش نیم درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 791 میلیارد تومان رسید. 

فرار سهامداران از ریسک‌های بورس تهران

پرمعامله‌ترین سهم‌ها

در معاملات امروز نماد خودرو بیشترین ارزش معاملات   بازار سهام   را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 98 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو، دامین بیشترین ارزش معاملات را داشت و ومهان رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد خگستر و فولاد در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام ذوب با تعداد 910 میلیون و 551 هزار و 161 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد وبملت و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات دوشنبه، 32 نماد صف خرید داشتند و 117 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 36 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 73 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 2 درصدی به 216 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

فرار سهامداران از ریسک‌های بورس تهران