به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، اوپک در بولتن آماری سالانه خود اعلام کرد میزان در آمدهای نفتی ایران دومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک سال گذشته میلادی به بیش از ۱۱۴.۸ میلیارد دلار رسیده است. این رقم در سال ۲۰۱۰ میلادی به کمتر از ۷۲.۲ میلیارد دلار رسیده بود. بدین ترتیب درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۱۱ با رشد ۵۹ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است.

افزایش در آمد نفتی ایران در حالی است که میزان صادرات نفت این کشور طی سال گذشته با افت ۸.۵ درصدی روبرو شده است. متوسط قیمت نفت سنگین ایران در سال گذشته میلادی ۱۰۵ دلار در هر بشکه بوده است. در نیمه نخست ۲۰۱۲ نیز متوسط نفت سنگین ایران به بالای ۱۱۱ دلار در هر بشکه رسیده است.

میزان در آمدهای نفتی عربستان بزرگترین تولید کننده نفت اوپک طی سال ۲۰۱۱ میلادی نیز با رشد ۴۸ درصدی روبرو شده است.

بر اساس این گزارش، ارزش صادرات نفت خام و فراورده های نفتی عربستان طی سال گذشته به بیش از ۳۱۸.۵ میلیارد دلار رسیده است که نسبت به در آمد ۲۱۵.۴ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۰ میلادی بیش از ۴۸ درصد رشد داشته است. بر این اساس میزان صادرات نفت خام و فراورده های نفتی عربستان طی سال گذشته بیش از ۶.۹ درصد رشد داشته و به طور میانگین به بیش از ۸.۱۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

بر اساس این گزارش میزان درآمد های نفتی کشورهای خاور میانه طی سال گذشته به بالاترین حد خود از سال ۲۰۰۷ میلادی رسیده است . میزان در آمد نفتی کویت و امارات نیز در این مدت با ۵۶ درصد رشد به ترتیب به بیش از ۹۶.۸ و ۱۰۴.۵ میلیارد دلار رسیده است . در آمد های نفتی عراق نیز با ۵۹ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۰ میلادی به بیش از ۸۳ میلیارد دلار رسیده است .