به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، گروه هيونداي كيا بزرگترين خودروساز خارجي فعال در بازار خودروهاي وارداتي ايران است. همچنين كره جنوبي بزرگترين صادركننده خودرو به كشورمان محسوب ميشود.

در همین حال بررسی آمار گمرک نشان می‌دهد که واردکنندگان خودروهای هیوندای و کیا از محل واردات هر دستگاه خودرو به ایران بین ۳۰ تا ۵۰ درصد سود خالص به حسابشان می‌رود.

گران‌ترین خودروی وارداتی در این حوزه هیوندای سنتیننتال است که در بازار بیش از ۱۵۵ میلیون تومان فروخته می‌شود. این در حالی است که با احتساب تعرفه ۱۳۰ درصدی، هر دستگاه از این خودرو به قیمت ۱۲۰ میلیون تومان وارد ایران می‌شود. همچنین کیا سورنتو در بازار ۹۵ میلیون تومان قیمت دارد، در حالی که قیمت این خودرو با احتساب تعرفه واردات ۵۱ میلیون تومان است.

اسپورتيج، موهاي، سراتو، سانتافه، سوناتا و جنسيس نيز در بازار به ترتيب حدود ۹۵ ، ۱۱۳، ۶۱، ۸۸، ۸۲ و ۱۲۲ ميليون تومان فروخته ميشوند، در حالي كه قيمت آنها با احتساب تعرفه واردات به ترتيب ۴۵، ۶۴، ۳۰، ۵۳، ۴۷ و ۷۲ ميليون تومان است. به اين ترتيب ميتوان نتيجه گرفت كه از محل واردات هر يك از اين خودروها حدودا بين ۳۰ تا ۵۰ درصد قيمت اصلي خودرو، سود خالص به جيب واردكننده ميرود.