به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، علی چگینی در پاسخ به این سوال که تحلیل شما از طرح افزایش مجاز ۱۳ تا ۱۵ درصدی اجارهبها در تهران و کرج چیست؟ گفت: بر اساس جلساتی که برگزار شده است و افرادی که به بازار مسکن رفته و وضعیت اجارهبها را به صورت مطالعه میدانی بررسی کردهاند نشان می دهد که این طرح یک مقدار بازار اجارهبها را آرام کرده است.

وی افزود: طرح افزایش مجاز ۱۳ تا ۱۵ درصدی اجاره بها اثر روانی خوبی بر بازار اجاره‌بها داشته است و به طور مثال اگر موجری قصد داشت که اجاره‌بها را ۳۰ درصد افزایش دهد با اجرای این طرح ۱۰ درصد از ۳۰ درصد افزایش مورد نظر خود پایین تر آمده است.

وی اظهار داشت: این کاهش میزان اجاره بها از سوی موجران و یا مشاوران املاک نشان می‌دهد که این طرح آثار مثبتی بر روی اجاره‌بها داشته است.

چگینی ادامه داد: در جلسات مطرح شد که وزارت صنعت، معدن و تجارت نرخ اجاره بها را در سایت خود قرار دهد تا اثرگذاری طرح تعزیرات اجاره بها بیشتر شود.

*ورود سازمان حمایت موجب موفقیت طرح تعزیرات اجاره بها

مدیر کل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این سؤال که آیا آمار دقیقی از میزان تخلفات رخ داده در خصوص طرح افزایش مجاز ۱۳ تا ۱۵ درصدی اجاره‌بها دارید، تأکید کرد: امسال چون سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولید‌کننده وارد طرح تعزیرات اجاره بها شده و تیم‌های بازرسی را تشکیل داده است می توان گفت این طرح با موفقیت بیشتری نسبت به سال گذشته در حال انجام است.

چگینی درخصوص سایت اطلاع رسانی مسکن که قیمتهای مرجع را اعلام می کند، اظهار داشت: قیمتی بر روی مسکن نمی گذاریم بلکه فقط نرخ معاملات مسکن که توسط مردم در جامعه انجام می شود را اطلاع رسانی می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی بتواند اطلاعات ۲ ماه گذشته درباره قیمتها را در این سایت رصد کند می تواند نسبت به قیمت خرید، رهن و اجاره بهاء مسکن ارزیابی جامعی داشته باشد.

مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: دراین طرح مناطق ۲۲ گانه به تفکیک ۱۲۳ ناحیه، ۴۰۰ محله و ۳۱ هزار بلوک مشخص شده اند که براساس بلوکها قیمتهای مرجع اعلام می شود.