به گزارش افکارنیوز، محمود احمدي در گفتوگو با ايسنا، با اعلام آغاز توزيع ايرانچك از هفته گذشته، اين ميزان را ۵۰ هزار ميليارد ريال عنوان كرد.

وی ادامه داد: جلسه‌ای که باید قبل از توزیع ایران‌چک با هیات نظارت اندوخته برگزار می‌شد هفته پیش برگزار و کار توزیع ایران‌چک انجام شد.

احمدی تصریح کرد: در این مرحله به اندازه‌ای که نیاز چهار، پنج ماه گذشته که توزیع نداشتیم را تامین کند، ایران‌چک توزیع کردیم.

پیش از این نیز دبیرکل بانک مرکزی با بیان توضیحاتی در مورد چگونگی روند توزیع ایران‌چک در کشور اظهار کرده بود که پس از برگزاری جلسه با هیات نظارت اندوخته اسکناس، توزیع ایران‌چک‌های جدید و جایگزینی ایران‌چک‌های فرسوده آغاز خواهد شد و تاکنون ایران‌چک در دستان مردم کاهش نیافته است.

طبق اعلام این مقام بانک مرکزی، معمولا یک برآوردی از میزان نیاز به نقدینگی در ایران چک و اسکناس‌‌ها انجام می‌شود که وقتی آن را با هیات نظارت اندوخته هماهنگ و دلایل آن را اعلام کنند، معمولا آنها هم نظرات بانک مرکزی را می‌پذیرند و نسبت به انتشار آن اقدام می‌شود.

توزیع ۵۰ هزار میلیارد ریال ایران چک در حالی است که در مدت چند ماهه امسال بعد از نامه‌ای که رییس مجلس ایران مبنی بر غیرقانونی بون ایران‌چک به بانک مرکزی ارسال کرد، ایران‌چکی توزیع نشد. اما پس از آنکه نمایندگان مجلس اجازه انتشار مجدد ایران‌چک را به بانک مرکزی دادند، بانک مرکزی روند انتشار و توزیع ایران‌چک را از سر گرفت.

ششم خرداد ماه امسال محمود بهمني، رييس كل بانك مركزي از آغاز انتشار مجدد ايرانچكهاي ۵۰ هزار توماني خبر داده و به ايسنا گفته بود: ما براي انتشار ايران چك دلايلي داريم. چرا كه ۶۰درصد حجم اسكناسهاي در جريان را ايران چكها تشكيل ميدهند و حذف شدن آن جايگزين ميخواهد. به همين دليل انتشار ايران چك شروع شده است و اين كار ادامه دارد.