سرویس اقتصادی افکارنیوز

- هفته گذشته بازارهای طلا و ارز پس از ۲ ماه آرامش، بار دیگر تصمیم به صعود گرفتند؛ در این هفته بر خلاف انتظار قیمت ها رشد چشم گیر داشت.

بیشتر کارشناسان پیش بینی کرده بودند که با ورود ۱.۹ میلیون قطعه سکه طلای پیش فروش شده توسط بانک مرکزی، قیمت ها به زیر ۷۰۰ هزار تومان برسد اما بانک مرکزی اجازه نداد تا کارشناسان بازار لذت تحقق پیشگویی های خود را بچشند و با اعلام خبر حذف ارز مسافرتی بار دیگر به التهاب در بازار دامن زد.

درست یک روز قبل از شروع تحویل سکه های پیش فروش از سوی بانک مرکزی؛ در بازار آزاد سکه طرح جدید ۷۰۱ هزار تومان خرید و فروش می شد اما در روز سه شنبه(روز تحویل سکه های پیش فروش) که قرار بود قیمت شکنی صورت گیرد خبر عدم عرضه ارز مسافرتی سبب شد تا دلار به یکباره با قیمت یک هزار و ۹۵۰ تومان عرضه شود.

طبیعتا به دنبال رشد دلار قیمت سکه نیز افزایش یافت و سکه در روز چهارشنبه هفته گذشته ۷۲۰ هزار تومان معامله شد.

اکنون و با گذشت کمتر از ۵ روز از اعلام خبر حذف ارز مسافرتی قیمت هر دلار به یک هزار و ۹۷۵ تومان رسیده و سکه ۷۴۵ هزار تومان معامله می شود.

در کنار بازار داخلی باید به وضعیت بازار اروپا و قیمت جهانی طلا نیز توجه کرد؛ در هفته گذشته ۱۷ بانک آلمانی با کاهش رتبه اعتباری رو به رو شدند و اقتصاد این کشور نیز به وضعیت منفی تغییر مسیر داد. این عوامل موجبات رشد ۵۰ دلاری هر اونس طلا را فراهم کرد و ارزش یورو در برابر دلار کاهش یافت.

بازار ارز دوباره آرام می شود؟
اعلام خبرهای ناگهانی از سوی بانک مرکزی در زمینه نرخ ارز و یا تحولات ساختاری در یکسال گذشته نوسانهای شدید و در نتیجه سودهای کلانی را نصیب دلالان بازار کرده است.

تا زمانی که رویه بر همین منوال است و بانک مرکزی تصمیمات هیجانی برای کنترل بازار می گیرد و خبرهای آن را هیجانی تر در بازار منتشر می کند نباید امید چندانی به مدیریت بازار داشت.

کاهش ارز نقد در بازار، افزایش تقاضا برای ارز آزاد و گسترش دامنه تحریم ها علیه بانک مرکزی نشان دهنده وضعیت بهبود برای شاخص دلار و طلا در ایران نیست و در بهترین حالت قیمت دلار در محدوده ۱۹۳۰ تومان و سکه بالای ۷۳۰ هزار تومان نوسان خواهد داشت.

بمب ارزی رحیمی عمل نکرد
این شرایط درحالی به وقوع می پیوندد که بمب ارزی رحیمی پس از شش ماه هنوز عمل نکرده است و طرح محمود احمدی نژاد برای یکسان سازی نرخ ارز و حذف رانت از این بازار در حد یک شعار باقی مانده است.

وزیر اقتصاد نیز هر روز از لزوم داشتن ارز تک نرخی سخن می گوید اما مهم این است که هیچیک از مردان اقتصادی دولت دهم هنوز راهکاری اساسی برای کنترل بازار ارز ارایه نکرده اند.

مجلس هم کلی گویی می کند..
در هفته گذشته مجلس تقریبا تمام وزیران اقتصادی دولت را به مجلس فراخواند و طی جلساتی مکرر به این نتیجه رسیدند که باید چند تحول اساسی در حوزه ارزی انجام داد.

در این راستا فرمان ۹ ماده ای صادر کردند تا کسی نگوید که مجلسیان در خوابند اما چند بند از این طرح نشان می دهد که مجلس چیز جدیدی تصویب نکرده و تنها به کلی گویی پرداخته است.

مصوبات این طرح عبارتند از اول حذف ارز مسافرتی، دوم تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی، سوم عدم ارایه ارز به کالاها لوکس، چهارم راه اندازی سامانه رهگیری معاملات ارزی ظرف سه ماه آینده و دستوراتی از این دست که گره ای از اقتصاد باز نکرده و نمی کند.

حال با این شرایط باید منتظر چه تحولی در بازار ارز و طلا باشیم، آیا این تحلیل وزیر اقتصاد واقع بینانه است که در هفته های آتی ارز به سوی تک نرخی شدن حرکت خواهد کرد؟!