به گزارش افکارنیوز، ارسلان فتحی پور در گفتگو با مهر درخصوص طرح کمیسیون اقتصادی برای حذف ارز دانشجویی اظهارداشت: براساس مطالعات و بررسی های صورت گرفته، به این نتیجه رسیدیم که ارز دانشجویی جزء ارزهای غیرضروری به شمار می آید و باید حذف شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون دانشگاه های بسیار خوبی در داخل کشور وجود دارد، گفت: لزومی ندارد که افراد برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند و از ارز دولتی استفاده کنند.

نماینده مردم کلیبر(استان آذربایجان شرقی) در مجلس با بیان اینکه بهتر است نخبگان در داخل کشور تحصیلات خود را ادامه دهند، گفت: با این وجود، هرکسی که تمکن مالی دارد می تواند با استفاده از ارز با نرخ آزاد برای ادامه تحصیل به خارج از کشور برود.

وی درعین حال تصریح کرد: البته قرار است برای برخی رشته های استراتژیک مثل صنعت هسته ای و یا برخی رشته‌های تخصصی مثل پزشکی که مورد نیاز کشور است، استثناء قائل شویم و ارز دولتی را در اختیار دانشجویان این رشته ها بگذاریم.

فتحی پور خاطرنشان کرد: درشرایط فعلی که انواع تهدیدها و تحریمها علیه کشورمان اعمال شده، باید این تهدیدها و تحریمها را با تدبیر به فرصت تبدیل کنیم به طوری که با حذف ارز دانشجویی جلوی فرار مغزها را از کشور بگیریم و به تولید علم و فن آوری در کشور رونق دهیم.

به گزارش مهر، دانشجویان خارج از کشور با گواهی اشتغال به تحصیل تایید شده توسط سفارت ایران در کشور محل تحصیل می توانند سالانه تا سقف ۱۰ هزار دلار ارز دولتی(۱۲۲۶ تومان) دریافت کنند تا صرف امور تحصیل خود کنند.

براساس آمار و اطلاعات وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری پر متقاضی ترین کشورها برای دریافت ارز دانشجویی آمریکا و مالزی هستند.

براساس آمار و اطلاعات رایزنهای علمی در کشورهای مختلف به وزارت علوم تعداد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در مقطع کارشناسی و در کشورهای خارجی بیش از ۸۰ درصد کل دانشجویان است، درحالی که وزارت علوم این آمار را قبول ندارد و اعلام می کند که تعداد این عده از دانشجویان در مقطع کارشناسی کمتر از ۱۵ درصد است.


تعداد دانشجویان متقاضی ارز به تفکیک مقطع

ردیف نام مقطع تحصیلی تعداد متقاضیان درصد
۱ کاردانی ۶۴ ۰.۳ درصد
۲ کارشناسی ۳ هزار و ۲۸۶ ۱۴.۹ درصد
۳ کارشناسی ارشد ۹ هزار ۹۶۰ ۴۵درصد
۴ دکتری ۸ هزار و ۷۹۸ ۳۹.۸ درصد


تعداد دانشجویان متقاضی ارز با هزینه شخصی شاغل به تحصیل در کشورهای مختلف

رتبه کشور تعداد
۱ مالزی ۵۲۵۲
۲ آمریکا ۲۲۷۲
۳ کانادا ۲۰۵۴
۴ ترکیه ۱۵۶۵
۵ انگلستان ۱۳۷۲
۶ هند ۱۲۲۷
۷ ایتالیا ۱۱۲۰
۸ آلمان ۱۰۳۷
۹ سوئد ۷۷۵
۱۰ استرالیا ۷۲۴
۱۱ قبرس ۶۱۱
۱۲ تاجیکستان ۵۲۳
۱۳ ارمنستان ۴۵۱
۱۴ اتریش ۳۱۱
۱۵ آذربایجان ۲۸۳
۱۶ فرانسه ۲۷۸
۱۷ اوکراین ۲۰۸
۱۸ هلند ۲۰۷
۱۹ فنلاند ۱۵۲
۲۰ فیلیپین ۱۳۸
۲۱ سوئیس ۱۲۲
۲۲ مجارستان ۱۱۵
۲۳ اسپانیا ۱۱۴
۲۴ امارات ۱۱۴
۲۵ چین ۱۱۳
۲۶ بلژیک ۱۰۹
۲۷ روسیه ۱۰۰