به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، اختلال عرضه نفت خام کشورهای خاورمیانه، تحریم نفتی ایران توسط غرب، افزایش واردات نفت خام آمریکا و کاهش صادرات روزانه نفت خام اوپک از عوامل بالابرنده بهای نفت در روزهای اخیر بود که موجب شد بهای نفت ایران به طور میانگین به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برسد.


بنابر این گزارش، بهای نفت خام در بازارهای بین‌الملل هفته گذشته با نوسان همراه بود، به طوری که در برخی از روزها به بیش از ۱۰۶دلار در هر بشکه رسید، ولی در برخی از روزها نیز با کاهش همراه بود.


این گزارش حاکی است، افزایش بهای نفت در هفته های اخیر علل متعددی داشته است که از جمله این عوامل می توان به نگرانی های مربوط به اختلال در عرضه نفت خام در خاورمیانه به دلیل تشدید درگیری در برخی از کشورهای نفت خیز این منطقه اشاره کرد، البته مواردی مانند نگرانی های بازار نفت با اجرا شدن تحریم عرضه نفت ایران توسط غرب، افزایش واردات نفت خام آمریکا و کره جنوبی و کاهش صادرات نفت خام نیجریه نیز از عواملی است که این روزها در قیمت نفت تاثیر گذار بوده است.


براساس این گزارش یکی از عوامل مهمی که موجب شده است، بهای نفت خام در بازارهای بین المللی افزایش یابد، کاهش صادرات روزانه نفت خام اوپک است که این امر موجب شده است تا بهای نفت اوپک نیز در بازار افزایش یابد و در طول یک هفته گذشته به طور میانگین به بیش از ۱۰۲ دلار در هر بشکه برسد.


این گزارش اضافه می کند، در طول این مدت نیز قیمت هر بشکه نفت ایران افزایش یافت و به میانگین ۱۰۰ دلار رسید که به نظر می رسد می توان امیدوار بود در روزهای آینده قیمت هر بشکه نفت ایران روند افزایشی خود را داشته باشد، اما پیش بینی برای روزهای آینده با توجه به شرایط متغیر بسیار مشکل است.


این گزارش حاکی است، یکی از مواردی که باید به آن توجه داشت این است که در روزهای گرم به دلیل کاهش تقاضا با کاهش قیمت نفت خام در هر بشکه مواجه هستیم، اما به محض سرد شدن هوا و به دلیل افزایش تقاضا در مقابل عرضه، می توان انتظار داشت که قیمت نفت در هر بشکه افزایش یابد.