به گزارش افکارنیوز به نقل از پارس نیوز ،افزایش غیر عادی نرخ تورم پس از اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها موجب نا به سامان شدن اوضاع اقتصادی کشور شده است در همین راستا عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران نیز از اعلام نرخ تورم سال۹۱ در نشست چند روز قبل خود خود داری کرده است و گفته: هیچ چالشی در حوزه اعلام نتایج نداریم، مركز آمار به عنوان نهاد حرفهای مستقل تحت تاثیر هیچ دولت، نهاد و دستگاهی قرار نمیگیرد و بنا شده تا پایان سال ۹۱ سری زمانی مركز آمار در مورد نرخ تورم ملاك عمل قرار گیرد.

عادل آذر با بیان این‌که چالشی در حوزه اعلام نتایج نداریم،، اظهار کرد: نتایج قطعی هر طرحی که اعلام می‌شود در صورتی که دارای اصالت آماری باشد، اعلام می‌شود.

وی با بیان این‌که طبق ماده ۵۴ قانون برنامه پنجم مرکز آمار ایران مرجع رسمی تهیه، ‌ تولید و انتشار آمار رسمی کشور است، گفت: چیزی تحت عنوان محرم و غیرمحرم نداریم و همان طور که سوگند حرفه‌ای خورده‌ایم آمار و ارقام را اعلام می‌کنیم.

رییس مرکز آمار همچنین، درباره اعلام نرخ تورم توسط بانک مرکزی گفت: در شورای عالی آمار تصمیم گرفته شده که تا زمانی که سال پایه، تنوع اقلام لحاظ شود بانک مرکزی نرخ تورم را اعلام کند.

در همین راستا جعفر قادری در گفتگو با پارس نیوز با بیان اینکه بسیاری از مشکلات موجود در فضای اقتصادی کشور ناشی از سوء تدبیرهای مسئولان است گفت: تحریم های صورت گرفته از سوی کشورهای غربی تنها بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را در بر می گیرد.

وی ادامه داد: عدم تامین ارز لازم در نوسانات بازار ارز که در زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها صورت گرفته بود خود یکی از بزرگترین سوء تدبیر های انجام شده است.

عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس در ادامه تصریح کرد: افزایش قیمت نهاده های تولیدی خود منجربه افزایش نرخ تورم و در نتیجه بهم ریختن تعادل بازار پول و سرمایه کشور شده است.

نماینده شیراز با اشاره به اینکه بهم ریختن تعادل در بازار پول موجب خارج شدن نقدینگی و سپرده های پولی مردم از بانک ها شده است افزود: هجوم نقدینگی های کشور به سمت بازار سکه وارز موجب دو نرخی شدن سکه و ارز و در نتیجه افزایش نرخ تورم در کشور شده است.

قادری در پایان در خصوص افزایش قیمت مرغ نیز گفت: نبود ارز دولتی برای واحدهای تولیدی و دامداریهای جهت خرید و واردات سویا ذرت و علوفه از جمله دلایل افزایش قیمت تمام شده مرغ به شمار می رود.