به گزارش افکارنیوز، محمد آزاد در گفتوگو با ايسنا، با بيان اينكه آهن و فولاد جزو اقلام صادراتي ايراني محسوب ميشوند، افزود: تاثير افزايش قيمت دلار روي قيمت آهن ظرف دو هفتهي گذشته محسوس بوده و تقريبا هر كيلو آهن ۲۰۰ تومان افزايش قيمت يافته است. در حال حاضر هر كيلوگرم ميلگرد ۱۷۰۰ تومان شده است كه تا حدود دو هفتهي گذشته ۱۵۰۰ تومان بود كه اين افزايش قيمت به دليل نوسانات نرخ ارز است.

به گفته او در مورد سیمان، تولید داخلی‌مان مازاد بر مصرف است، بنابراین بخشی از آن را صادر می‌کنیم، ولی در زمینه تولید داخلی آهن کمبود داریم.

وی مصرف سالانه آهن در ایران را ۲۲ میلیون تن دانست که ۱۴ میلیون تن آن در داخل تولید می‌شود و برای هشت میلیون تن کسری که در این زمینه داریم، سعی می‌کنیم مواد اولیه آهن را وارد تا آن را در داخل تولید کنیم.

رییس اتحادیه آهن و فولاد با بیان این‌که قیمت آهن که شامل میل‌گرد و تیرآهن است، از ابتدای امسال تا به حال تقریبا حدود ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته، گفت: نمی‌توان گفت این ۲۰ درصد افزایش، قیمت ساختمان را به همین مقدار بالا برده است، چون آهن ۱۸ درصد مصالح ساختمانی را به خود اختصاص می‌دهد و در ساختمان سه تا چهار درصد افزایش قیمت ایجاد می‌کند.

وی با بیان این‌که مواد اولیه‌ مثل شمش از کشور‌های آسیای میانه، ترکیه و یا چین وارد می‌شود، گفت: در حال حاضر کارخانه‌های ما ظرفیت خالی دارند که باید با ظرفیت کامل فعالیت کنند، بنابراین اگر بتوانیم از نظر تولید شمش در داخل خودکفا شویم و کوره‌های ذوب را افزایش دهیم، در این زمینه بسیار پیشرفت خواهیم کرد.

آزاد گفت: نزدیک ۱۰ درصد آهن‌آلات را به کشور‌های همجوار صادر می‌کنیم.

رییس اتحادیه آهن و فولاد با اشاره به میلگرد تولید داخل و با بیان این‌که در حال حاضر میلگرد ایران جزو مرغوب‌ترین میلگرد‌ها محسوب می‌شود، گفت: ما روی استاندارد داخلی و ملی بسیار حساس هستیم و کالاهای داخلی ما با بهترین آلیاژ تهیه و تولید می‌شوند.

وي گفت: در حال حاضر ساختوساز در كشورمان به سمت استفاده از بتن رفته و با توجه به اين موضوع تقاضاي ميلگرد نسبت به تيرآهن افزايش يافته كه اين به دليل قانون عرضه و تقاضا است.