مديركل اداره منابع طبيعي استان تهران گفت: واگذاري زمينها با اقساط ۲۰ ساله به كشاورزان استفاده از تمام ظرفيتهاي مستعد بخش كشاورزي را ميسر كرده و علاوه بر ايجاد ارزش افزوده به اشتغالزايي در كشور نيز كمك ميكند.

به گزارش افکار به نقل از فارس، علی اصغر منصور خاکی در مورد تصمیم دولت برای فروش زمین‌های ملی و موات به کشاورزان با اقساط ۲۰ ساله گفت: اراضی مستعد برای طرح‌های کشاورزی باید در قالب تصمیمات گروه کارشناسی منابع طبیعی تصویب شده و به اجرا برسد.

مدیر اداره کل منابع طبیعی استان تهران افزود: این طرح به این دلیل که از تمام ظرفیت‌های مستعد بخش کشاورزی استفاده مناسب می‌شود می‌تواند علاوه بر ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کند به اشتغالزایی در کشور نیز کمک کند.

خاکی گفت: زمینهای واگذاری مربوط به طرح‌های صنعتی باید به تصویب وزارت صنایع و معادن و طرح‌های مربوط به کشاورزی به تایید وزارت جهاد کشاورزی و طرح‌های گردشگری به تایید سازمان میراثفرهنگی برسد.

وی در پاسخ به اینکه واگذاری‌ زمین قبلا نیز بود واگذاری جدید چه تفاوتی دارد، گفت: در واگذاری‌های قبلی احتمالا همه جوانب لازم برای طرح رعایت نمی‌شد اما در واگذاری‌های جدید فرصت مناسبی است که یک طرح از همه جهات بویژه تامین منابع آب کافی، زیست محیطی و غیره بررسی شود.

خاکی گفت: " هیئت نظارت بر طرح‌های واگذاری " تشکیل شده و به این گونه طرح‌ها نظارت می‌کند به طوری که اگر طرحی پیشرفت نداشته باشد اسناد ابطال شده و از ادامه اجرای طرح جلوگیری می‌شود و اگر طرحی نیمه تمام باشد فرصت تکمیل داده می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه زمین‌های قبلی که در قالب طرح‌ واگذار شده بود تا چه اندازه با موفقیت همراه بود، افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس ارزیابی دقیقی در مورد موفق یا عدم موفقیت احتمالی را بررسی می کند که نتایج آن اعلام خواهد شد.

مدیر اداره کل منابع طبیعی استان تهران تصریح کرد: سازمان جنگل‌ها مسولیت واگذاری زمین‌های موات و ملی را عهده‌دار است.

بر اساس بند ۱۴ قانون بودجه سال ۸۹ کل کشور، به وزارت جهادکشاورزی اجازه داده می‌شود زمین‌های ملی و موات متعلق به ‌دولت را که در اجراء مواد(۳۱) و(۳۲) لایحه قانونی احیاء اراضی مصوب شورای انقلاب اسلامی واگذار شده یا می‌شود در سال ۱۳۸۹ به قیمت کارشناسی در محل، با اقساط حداکثر بیست ساله به کشاورزان و ساکنان روستاهایی که این اراضی در محدوده آن روستا واقع شده است با تعیین الگوی کشت واگذار کند.

وزیر جهاد کشاورزی دستورالعمل آئین‌نامه اجرایی بند ۱۴ قانون بودجه ۱۳۸۹ کل کشور را در ۹ بند به روسای سازمان جهاد کشاورزی استانها ابلاغ کرد.