همزمان با فرا رسیدن سال ۲۰۱۱ میلادی و پس از گذشت ۳۶ سال ریاست ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) آغاز شد.

به گزارش پانا نیوز، بر این اساس از روز جاری با موافقت ۱۲ عضو سازمان اوپک، سید مسعود میرکاظمی ریاست سازمان کشورهای صادر کننده نفت را به مدت یکسال از همتای اکوادری خود تحویل گرفته است.

از سوی دیگر همزمان با افزایش قیمت طلای سیاه به محدوده بالاتر از ۹۰ دلار به ازای هر بشکه و با توجه به برگزاری نشست عادی اعضای اوپک در ژوئن سالجاری میلادی، دبیر کل این سازمان یک ماموریت جدید به وزیر نفت ایران واگذار کرده است.

سیدمحمد علی خطیبی نماینده ایران در اوپک با تاکید بر اینکه وزیر نفت ایران باید بازار نفت را تا پیش از برگزاری نشست ژوئن مورد ارزیابی قرار دهد که در صورت وجود شرایط اضطراری در بازار با مشورت و تعامل با سایر اعضا و دبیر کل اوپک دستور برگزاری نشستی فوق العاده را صادر کند، گفته است: نشست فوق العاده اوپک تنها با درخواست وزیر نفت ایران از دبیر کل و سایر اعضای و جمع بندی نظران برگزار خواهد شد.

در همین حال از واگذاری میزبانی یکی از نشست های عادی اوپک در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان یکی دیگر از مزیت های ریاست یکساله در سازمان کشورهای صادرکننده نفت یاد می شود.

به طوری که پیش بینی می شود وزارت نفت به زودی پیشنهاد واگذاری میزبانی نشست اوپک توسط وزیر نفت ایران در نشست ژوئن مطرح شود که احتمال واگذاری این میزبانی به تهران بالا است.

در نشست یکصد و پنجاه و هفتمین اجلاس وزارتی اوپک با تصمیم ۱۲ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت، ریاست اوپک در سال ۲۰۱۱ میلادی پس از ۳۶ سال به وزیر نفت ایران واگذار شده است.