به گزارش افکارنیوز به نقل از دنیای اقنصاد، شواهد در بازار تعویض املاک نشاندهنده این مساله است که اکثر صاحبان املاک در کلیه شهرها ترجیح میدهند ملک خود را با آپارتمانی در تهران یا در درجه دوم در شهرهای شمالی که خوش آب و هوا و توریستی هستند، تعویض کنند.

برای مثال مالکی عنوان کرده خانه دربستی خود را با آپارتمان یا خانه‌ای مستقل در تهران به ارزش ۷۵۰ میلیون تومان معاوضه می‌کند. همچنین یک ویلای ساحلی در زمینی به متراژ ۵۲۰ متر مربع به همراه ۴ سوئیت چوبی مبله شده و سند قطعی با کلیه امکانات در رامسر با آپارتمانی در تهران قابل معاوضه اعلام شده است. علاوه براین مالکی اظهار کرده ویلایی به متراژ ۸۰ متر مربع به همراه یک هزار و ۲۲۰ متر مربع باغ سنددار مابین لاهیجان و ارومیه با آپارتمانی در تهران آماده تعویض است و مابقی ارزش این معاوضه را به صورت نقدی دریافت خواهد کرد. اما از طرف دیگر، مالکانی که در تهران قصد معاوضه ملک‌شان را دارند، اغلب مصرف‌کننده نیستند، بلکه برخی از آنها سازنده‌هایی هستند که تمایل دارند آپارتمان تازه ساخت را با ملک کلنگی تعویض کنند.

در گذشته برخی از مستاجران یا خریداران در بازار مسکن با هزینه کردن زمان، وقتی که واحد مورد نظر خود را به خصوص از بابت میزان بودجه در نظر گرفته شده‌، پیدا نمی‌کردند در فایل‌های «نیاز به اجاره» یا «نیاز به خرید»، واحد مورد نیاز خود را با اعلام بودجه عنوان می‌کردند، اما حال مدتی است که این دسته از فایل‌ها از دست مستاجران یا خریداران خارج شده است و به دست متقاضیانی که قصد راه اندازی ملکی به عنوان اداری، تجاری یا کارگاه را دارند، اداره می‌شود.