به گزارش افکارنیوز، دیپلماسی ایرانی نوشت:

به گزارش فایننشال تایمز، ایران در ۳ ماه اخیر بیش از نیمی از ناوگان تانکری خود را اسم گذاری مجدد کرده و پرچم آنها را تغییر داده است تا تحریم های اعمالی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت خود را دور بزند. این در حالی است که در نتیجه این تحریم ها تولید نفت ایران به پایین ترین سطح در ۲۲ سل اخیر رسیده و روزانه کمتر از ۳ میلیون بشکه نفت تولید می کند. گفتنی است تهران پرچم های ایران و پرچم های متعلق به مالتا و قبرس را از ماه جولای با پرچم های تانزانیل و توالا جایگزین کرده است. اما اکنون هر دو کشور تحت فشار واشینگتن و بروکسل قرار دارند و اکنون اعلام کرده اند تانکر های متعلق به شرکت ملی تانکری ایران را ثبت نمی کنند. طبق قوانین بین المللی تانکر های متعلق به هر کشور باید پرچم همان کشور را حمل کنند.

شرکت ثبت تانکر های توالا اخیرا اعلام کرده است که نامه ای رسمی از دولت مبنی بر لغو ثبت تانکر های ایرانی تحت پرچم توالا دریافت کرده است. در بیانیه این شرکت آمده است که روند لغو ثبت شرکت ها در کوتاه ترین زمان ممکن انجام خواهد شد. این در حالی است که یک نماینده دمکرات از کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ادعا می کند با این اقدام توالا برخی از تانکر های ایرانی از فعالیت باز می مانند. به گفته هوارد برمن، سیاست دور زدن تحریم ها یک استراتژی شکست خورده است.

تانزانیا نیز اقدامات مشابهی را در مورد ایران در دستور کار خود دارد. این کشور تا کنون ۳۶ تانکر ایرانی را تحت پوشش پرچم خود قرار داده است اما اکنون روند لغو ثبت تانکر ها را آغاز کرده است.

برخی تاجران نفتی و فعالان در بخش صادرات ادعا می کنند اکنون ایران نسبت به گذشته با دشواری های بیشتری در جهت تغییر پرچم تانکر های خود مواجه است. چرا که در دو ماه اخیر شرکت ملی تانکری ایران از سوی ایالات متحده در فهرست تحریم ها قرار گرفته است. اما در صورتی که ایران ناچار باشد از پرچم جمهوری اسلامی استفاده کند، مشکلات بیشتری پیش رو خواهد داشت.

خزانه داری آمریکا مدعی شده است که اضافه کردن شرکت ملی تانکری ایران به فهرست تحریم ها این نکته را خاطرنشان می کند که جمهوری اسلامی از شرکت های پوششی برای دور زدن تحریم ها استفاده می کند. از سوی دیگر قانونگذاران آمریکایی دولت اوباما می خواهند هر کشوری را که به تغییر پرچم تانکرهای ایرانی کمک می کند، تحریم کنند.

با این حال ایران به تغییر پرچم تانکر های نفتی نیاز دارد چرا که باید با تانکر های نفتی خود نفت را به پالایشگاه های چین، ژاپن، هند و کره جنوبی برساند. دلیل این اقدام نیز این است که این کشور ها نمی توانند با توجه به تحریم های اتحادیه اروپا در مورد پوشش بیمه ای تانکر های حامل نفت ایران، از ناوگان تانکری خود برای واردات نفت از ایران استفاده کنند یا اینکه این روند بسیار دشوار خواهد بود.