به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، آفريقا را بدون شك ميتوان سرزمين فرصتها دانست. دومين قاره پهناور جهان پس از آسيا كه بسياري از ذخاير زيرزميني و طبيعي آن با وجود دهها چپاول كشورهاي استعمارگر همچنان دست نخورده باقي مانده و اين باعث شده كه طي ساليان گذشته قدرتهاي نوظهوري مانند چين و برزيل نيز به فكر حضور در بازار و اقتصاد آفريقا بيفتند.

آفریقا از نظر وسعت دومین قاره پهناور جهان پس از آسیا به شمار می‌رود و این قاره از لحاظ جمعیت نیز حدود یک هفتم کل جمعیت جهان را در خود جای داده است. قاره آفریقا در مجموع از ۶۱ کشور و قلمرو تشکیل شده است. این قاره از شمال به دریای مدیترانه، از شمال شرق به کانال سوئز و دریای سرخ، از شرق به خلیج عدن، از جنوب شرق به اقیانوس هند، و از غرب به اقیانوس اطلس محدود می‌شود.

بزرگترین کشور آفریقایی الجزایر و کوچکترین کشور نیز جزایر سیشل است که در اقیانوس هند واقع شده است. همچنین کوچکترین کشور ناحیه خشکی قاره آفریقا نیز گامبیاست. وضعیت اقتصادی در قاره آفریقا بسته به هر کشور بسیار متفاوت است، به طوری که برخی کشورهای این قاره مانند آفریقای جنوبی، بوتسوانا، گینه استوایی، لیبی، گابن و آنگولا به دلیل داشتن ذخایر زیرزمینی و یا دلایل دیگر توانسته‌اند وضعیت اقتصادی بهتری را برای خود ایجاد کنند، اما بسیاری دیگر از کشورهای آفریقایی جزو بدترین و ضعیف‌ترین اقتصادهای جهان طبقه‌بندی می‌شوند.

اما در حالی به روزهای برگزاری اجلاس کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها نزدیک می‌شویم که آمار نشان می‌دهد حدود ۴۴ درصد از اعضای این جنبش(۵۳ کشور) را کشورهای آفریقایی تشکیل می‌دهند.

در واقع می‌توان گفت به جز معدودی از کشورهای آفریقایی اکثر کشورهای این قاره عضو جنبش غیرمتعهدها هستند که در اجلاس تهران نیز شرکت خواهند کرد.

آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که حجم سالانه تجارت غیرنفتی ایران با کشورهای آفریقایی در حال حاضر عدد چندان قابل ملاحظه‌ای نبوده و می‌توان با برنامه‌ریزی صحیح این رقم را به چند برابر افزایش داد. براین اساس در سال گذشته حجم تجارت غیرنفتی ایران با کشورهای آفریقایی به بیش از ۶۳۶ میلیون دلار رسید.

ایران سال قبل ۴۵۲.۴ میلیون دلار کالا به آفریقا صادر کرد، در حالی که واردات ایران از این قاره به حدود ۱۸۳.۶ میلیون دلار رسید.

در بین کشورهای آفریقایی بزرگترین بازارهای صادراتی ایران در سال گذشته سودان، جیبوتی، کنیا، آفریقای جنوبی، تانزانیا، مصر، نیجریه، اتیوپی، موزامبیک و ساحل عاج بودند. در حالی که مصر، آفریقای جنوبی، موزامبیک، غنا، تانزانیا، کنیا، سیشل، زیمبابوه، نامیبیا و مالاوی عمده‌ترین بازارهای وارداتی ایران را تشکیل دادند.

ایران در سال گذشته در مجموع به ۴۷ کشور آفریقا صادرات داشت، در حالی که از ۳۰ کشور آفریقایی نیز کالا وارد کرد.

براساس آمار گمرک، کل حجم تجارت غیرنفتی ایران در سال گذشته حدود ۱۰۵ میلیارد دلار بود. به این ترتیب سهم تجارت ایران با کشورهای آفریقایی از کل تجارتش در سال گذشته حدود ۰.۶ درصد بود که رقم بسیار ناچیزی محسوب می‌شود که می‌توان آن‌را با یک برنامه‌ریزی درازمدت افزایش داد.

از سوی دیگر ایران طی چند سال گذشته تلاش کرده در حوزه‌هایی مانند خودروسازی، تراکتورسازی، معدن و صنایع معدنی، صنعت ساختمان و نیروگاه‌سازی وارد بازار کشورهای آفریقایی شود که از نتایج این تلاشها می‌توان به راه‌اندازی خطوط تولید تراکتور و خودروی ایران در چند کشور آفریقایی اشاره کرد.

اما در حالی به روزهای برگزاری شانزدهمین اجلاس کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها در تهران نزدیک می‌شویم که با توجه به ظرفیت بالای این جنبش، ایران می‌تواند از فرصت بدست آمده برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری خود با اعضای این جنبش به ویژه کشورهای آفریقایی استفاده کند.

با توجه به این‌که هنوز بسیاری از زیرساختها در ایران ایجاد نشده‌اند ایران می‌تواند ار پتانسیلها و ظرفیتهای خود در این زمینه به کشورهای آفریقایی کمک کرده و حضور خود را نیز در بازار گسترده و بکر آفریقا افزایش دهد. از سوی دیگر ایران در چند روز آینده ریاست جنبش غیرمتعهدها را از یک کشور آفریقایی یعنی مصر تحویل خواهد گرفت. این در حالی است که تاکنون در بین کشورهای آفریقایی زامبیا، الجزایر، زیمباوه، آفریقای جنوبی و مصر میزبان اجلاس غیرمتعهدها بوده‌اند.

اين در حالي است كه برخي اقتصادهاي نوظهور جهان مانند چين و برزيل طي چند سال گذشته به برپايي همايشهايي اقتصادي با مجموعه كشورهاي آفريقايي اقدام كردهاند كه ايران نيز ميتوان در دورههاي مختلف چنين همايشهايي را به منظور گسترش روابط اقتصادي، صنعتي و تجاري با آفريقا برگزار كند.