افکار نیوز: پس نافذ شدن قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان، ساخت فاز دوم خط لوله هفتم سراسری از ایرانشهر تا مرز پاکستان برای انتقال گازهای فازهای پارس جنوبی به این همسایه شرقی کشور در اولویت قرار گرفت.

به گزارش مهر، مذاکرات شرکت ملی گاز با برخی از فاینانسورهای داخلی و خارجی برای تامین مالی فاز دوم خط لوله هفتم سراسری گاز و ادامه شبکه گازی از ایرانشهر تا زاهدان و زابل در حال انجام است.
مذاکرات شرکت ملی گاز ایران و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا برای اجرای فاز دوم این خط لوله گاز به طول تقریبی ۲۷۰ کیلومتر نهایی شده است. این پروژه گازی به ارزش تقریبی ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون دلار به صورت EPCF و ترک تشریفات توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا انجام خواهد شد.

گفتنی است، قرارداد ساخت فاز اول خط لوله هفتم(صلح) خرداد ماه سال ۱۳۸۴ به طول تقریبی ۹۰۷ کیومتر به ارزش تقریبی ۸۰۸ میلیون یورو(۱۲ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال) به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا واگذار شد.

در نهایت ساخت این لوله گازی تیر ماه سالجاری در ۲ قطعه عسلویه - بندرعباس به طول ۴۲۲ کیلومتر و بندرعباس - ایرانشهر به طول ۴۸۰ کیلومتر به پایان رسیده است که پیش بینی می شود با راه اندازی این طرح، گاز مورد نیاز استانهای هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان تأمین شود.

بر اساس گزارشهای رسمی، برای ساخت فاز اول خط لوله هفتم سراسری حدود ۱۷ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و با ساخت ۹ تاسیسات تقویت فشار گاز در مسیر این خط لوله ظرفیت انتقال روزانه از ۵۰ میلیون به ۱۱۰ میلیون مترمکعب افزایش می یابد.

جواد اوجی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اخیرا در جمع خبرنگاران در خصوص افزایش ۵ هزار میلیارد ریالی هزینه ساخت فاز اول خط لوله هفتم سراسری، گفت: با توجه به حجم این پروژه گازی افزایش هزینه موضوعی طبیعی به نظر می رسد.

تیر ماه سالجاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و شرکت سپانیر به عنوان رهبر و عضو کنسرسیوم اجرای طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی از ادامه مشارکت در این ۲ فاز گازی انصراف دادند.

اما با توجه به ظرفیتهای قابل توجه فنی و عملیاتی ایجاد شده در این مجموعه، پیش بینی می شود از توان قرارگاه سازندگی خاتمالانبیا برای اجرای خطوط انتقال فشار قوی گاز بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.