علي نيكزاد، با اشاره به ساخت يك ميليون و هفتصد هزار واحد مسكن مهر در كشور افزود: از اين تعداد، صد هزار واحد دربافت فرسوده، ۶۰۰هزار واحد در روستاها و يك ميليون واحد نيز درشهرهايي با جمعيت كمتر و بيشتر از ۲۵ هزار نفر و شهرهاي جديد در حال ساخت است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وی ادامه داد: تا پایان آذرماه امسال تعداد صد و چهل هزار واحد مسکن مهر در کشور به بهره برداری رسیده است.
وزیرمسکن و شهرسازی با اشاره به زلزله شش و نیم ریشتری که در کرمان به وقوع پیوست، گفت: این زلزله از نظر قدرت همانند زلزله ای بود که در بم اتفاق افتاد، اما خسارت آن بسیار کمتر ازشهر بم برآورد شده و این به دلیل مقاوم سازی ساختمان ها در چند سال گذشته است.

وی افزود: تاکنون تعداد یک میلیون واحد مسکونی در روستاها مقاوم سازی شده و امسال نیز ششصد هزار واحد دیگر در حال مقاوم سازی است.
نیکزاد در خصوص برنامه های سال ۹۰ وزارت مسکن و شهرسازی اظهار داشت: برای سال ۹۰ تعداد یک میلیون و سیصد هزار واحد مسکن مهر در نظر گرفته ایم که از این تعداد صدهزار واحد در بافت های فرسوده، سیصد هزار واحد در روستاها و ۹۰۰ هزار واحد در شهرهای زیر ۲۵ هزار و بالای ۲۵ هزارنفر و شهرهای جدید احداثمی شود.

وی با اشاره به فراخوان وزارت مسکن و شهرسازی در خصوص ساخت و ساز مسکن مهربرای سال ۹۰ گفت: انبوه سازانی که دارای رتبه بندی از وزارت مسکن و شهرسازی هستند و همچنین پیمانکارانی که معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری آنها را رتبه بندی کرده است، می توانند در این فراخوان حضور پیدا کنند.
وزیر مسکن و شهرسازی ادامه داد: انبوه سازان و پیمانکارانی که در گذشته در طرح های مسکن مهر فعالیت نداشته اند و یا ظرفیت آنها خالی است، براساس رتبه ای که دارند ظرفیت بندی می شود.

نیکزاد افزود: سازندگانی که برجای استفاده از روش های سنتی، از روش های صنعتی در ساخت و ساز استفاده می کنند، مجوز صادر شده برای آن سازنده ۵/۱ برابر ظرفیت اعلام شده می شود.

نیکزاد در خصوص تأمین آب طرح های مسکن مهر نیز گفت: در این مورد مشکل خاصی نداریم و قصد داریم همزمان تمام تأسیسات روبنایی و زیربنایی را برای زندگی شهری فراهم کنیم.

وی ادامه داد: برای تأمین آب و برق و انشعابات فاضلاب طرح های مسکن مهر ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که از این مقدار، چهارصد میلیارد تومان برعهده معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری است که پرداخت شده، چهارصد میلیارد تومان برعهده وزارت نیرو و چهار صد میلیارد تومان دیگر نیز برعهده ۳۱ استاندار کشور است.
وزير مسكن و شهرسازي تصريح كرد: در بيشتر استان هاي كشور براي تأمين آب و برق مشكلي نداريم و فقط در چهار شهر جديد اطراف استان تهران و البرز چون بارگذاري ساخت و ساز سريع صورت مي گيرد و بهره برداري از واحد هاي مسكوني اواسط سال ۹۱ به اتمام مي رسد از وزارت نيرو انتظار داريم تا همزان با افتتاح اين پروژه ها آب و برق و انشعابات فاضلاب را نيز تأمين كنند.