رسول شقاقی

خبرآنلاین: این البته برای علی اصغر سرایی‌نیا در ابتدای نشست خبری که از آن انتظار دیگری داشت، چندان جالب نبود. معاون فروش گروه ایران خودرو امروز قصد داشت از افزایش فروش پس از هدفمند شدن یارانه‌ها سخن بگوید تا تاییدی بر اقدام مدیرعامل این گروه که ۲ تا ۵ درصد از قیمت محصولات را کاهش داده، باشد. وی فروش از اول دی ماه(پس از کاهش ۲ تا ۵ درصدی قیمت محصولات) را نسبت به سال قبل مقایسه کرده و آن را رو به افزایش خواند. سرایی نیا با «زیبا و شجاعانه» خواندن تصمیم مدیرعامل، حتی آن را باعثافزایش سود دانست و توضیح بیشتری نداد. وی از افزایش بهره‌وری در گروه برای پوشش این کاهش قیمت سخن گفت ولی در میان سوالات پی در پی نتوانست از اقدام مدیرعامل گروه در کاهش قیمت به درستی دفاع کند.

این نشست البته اتفاقات جالب دیگری نیز به همراه داشت چنانچه معاون فروش ایران خودرو‏ علی رغم تیراژ کمتر سمند، آن را محبوب‌ترین خودرو در میان مشتریان دانست و هرچه تیراژ کمتر آن نسبت به ۲۰۶ به او یادآوری شد، زیر بار نرفت.

معاون فروش و بازاریابی همچنین در مورد کاهش گرایش مشتریان به دوگانه سوزها با توجه به افزایش قیمت گاز، توضیح داد: «در خودروهای دوگانه سوز رشد فروش هم داشته‌ایم و این سوخت در شهرستان‌ها طرفداران بسیاری دارد.» سرایی نیا همچنین پیش‌بینی کرد با پایان ذخیره بنزین و مخصوصا از اواخر دی، فروش دوگانه سوزها بیشتر نیز خواهد شد.

وانت تندر که اخیرا در نمایشگاه‌های این گروه معرفی می‌شود سوال دیگری بود که سرایی نیا در مورد آن توضیح داد گرچه یکی از محصولات آینده خواهد بود اما فعلا در مرحله تحقیقات بازار است. ایران خودرو برنامه تولید وانت تندر و وانت سمند را در یک سال گذشته پیش برده اما هنوز تصمیمی برای تولید انبوه نگرفته است.

در این نشست سرایی نیا نشان داد به هیچ وجه قصد ندارد از فروش شیرین سال که به طور سنتی در سه ماهه پایانی بیشتر شده و منجر به شکستن رکوردهای تولید میشود بگذرد حتی اگر قیمت سوخت گران شده باشد. از این جهت برنامه امروز را نیز در ادامه افزایش تبلیغات آنها در چند روزگذشته باید به حساب آورد.