به گزارش افکارنیوز نعمت ياورزاده در گفتوگو با ایسنا گفت: ۲۱۰ كارخانه چاي در استانهاي شمالي فعال بودند كه در حال حاضر اكثريت آنها به دليل عدم توجيه اقتصادي تعطيل شده يا در آستانه تعطيلي قرار دارند.

وی علت تعطیلی کارخانجات چای شمال را از بین رفتن باغات چای و تولید برگ سبز چای عنوان و تصریح کرد: با توجه به وابستگی باغات چای و کارخانه‌ها به دلیل مشکل تولید، کارخانه‌ها هم از گردونه اقتصادی خارج شده‌اند و صنعت چای نفس‌های آخر را می‌کشد.

یاورزاده با ابراز تاسف از اینکه صنعت چای در کشور رو به نابودی است، گفت: ‌این محصول در اقتصاد ایران و در بازار مصرف، جایگاهی ندارد و طی دو سال اخیر مشکلات تولید و فرآوری چای به اوج خود رسیده است.

رییس سندیکای کارخانجات چای شمال افزود: طی این مدت محصول فقط با اتکا به مجوز واردات به خریداران چای داخلی پا برجا بوده و اکنون که مجوزهای فروش هم تمام شده این محصول هیچ گونه صرفه اقتصادی ندارد.

وی یادآور شد: به ازای خرید هر کیلوگرم چای خشک ایرانی به خریداران مجوز معافیت از تعرفه واردات دو کیلوگرم چای خارجی داده می‌شد که اکنون متقاضی برای خرید چای نیست و مجوزهای سال گذشته نیز به پایان رسیده است.

یاورزاده تصریح کرد: نزدیک به ۷۰ هزار چایکار در کشور فعال هستند که ۳۴ هزار هکتار باغ چای در اختیار دارند اما هیچ گونه حمایتی از این جامعه تولیدی نمی‌شود.

رییس سندیکای کارخانجات چای شمال با اشاره به این که سال گذشته ۳۰ هزار تن چای خشک در کشور تولید شده است، گفت: ‌با توجه به شرایط اقلیمی مناسب در سال جاری باید ۳۵ هزار تن چای خشک تولید می‌شد اما به دلیل مشکلات به وجود آمده از جمله عدم تحویل کود به چایکاران، پایین بودن قیمت خرید تضمینی، نداشتن صرفه اقتصادی برداشت برگ سبز و تعطیلی کارخانه‌ها و مشکلات تامین گازوئیل و … میزان برداشت برگ سبز چای و تولید چای خشک نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

به گفته وي تاكنون ۲۱ هزار تن چاي خشك توليد شده است كه نهايتا دو تا سه هزار تن ديگر به اين ميزان افزوده خواهد شد لذا حداقل ۱۰ هزار تن توليد چاي خشك نسبت به سال گذشته كاهش يافته است.