به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، احمد توکلی در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود پیروزی در برگزاری اجلاس غیر متعهدها در تهران را به مقام معظم رهبری و دولت و ملت ایران تبریک گفت.

وی از حضور رئیس جمهور مصر به عنوان اولین منتخب مردم این کشور است در اجلاس تهران اظهار خرسندی کرد و ادامه داد: هرچند برخی مواضع ایشان از جمله موضع وی در خصوص سوریه را قبول ندارم و مخالف آن هستم.

توکلی در نطق میان دستور خود در خصوص بازار ارز گفت: در طول هفت الی هشت ماه اخیر وضعیت بازار ارز بسیار مخرب بوده است. از ۳۰ آبان سال ۹۰ تا ۴ بهمن ماه سال ۹۰ یعنی تقریبا ۲ ماه ۵۵ درصد ارزش پول ملی کاهش یافته است. الان وقت گفتن آثار مخرب نیست و اینکه چرا آثار مثبتی که انتظار می رود حاصل نمی شود. متاسفانه این وضعیت در ماه اخیر شدت یافته است و در طول روز های اخیر قیمت ارز به شدت در حال بالا رفتن است.

وی گفت: قیمت ارز دیروز ساعت ۴:۵۴ بعد از ظهر به ۲۳۰۴ هزار تومان رسید که یکی از علت های آن این است که متاسفانه به بانک مرکزی دستور داده شده است که ارز در بازار عرضه نکند و قریب ۲ هفته است که ارز در بازار عرضه نمی شود.

نماینده تهران ادامه داد: من به شما عرض می کنم، بنده دلایل مخالفت خود به عنوان نماینده شما در شورای پول و اعتبار را خدمتتان مکتوب نوشتم و به خاطر حفظ مصالح ملت و حفظ مسائل کشور از گفتن همه آنچه که در آنجا نوشتم معذورم.

وی گفت: توجه کنید روشی که دولت دارد کار را ممکن است از بحثخارج کند. در ۶ روز گذشته ۱۴۴ تومان بر قیمت هر دلار اضافه شده است و معنی اش این است که اگر ما در روغن نباتی وابستگی به خارج از کشور داریم و در علوفه و خوراک و دام و طیور به خارج متکی هستیم، متاسفانه این اجناس گران می شود و اگر این اجناس گران شود شیر و گوشت و مرغ گرانتر می شود.

رئیس سابق مرکز پژوهش های مجلس گفت: نااطمینانی که ناشی از نوسانات شدید نرخ ارز است، بدتر از گران شدن قیمت ارز است. این نااطمینانی ریسک را بالا می برد و سرمایه گذاری را کاهش می دهد.

وی خاطر نشان کرد: این وضعیت اشتغال را کاهش و نابرابری اجتماعی را افزایش می دهد.

توکلی گفت: دولت گفته است که من ۱۷ میلیون دلار ارز برای کالاهای اساسی در ۳ - ۴ ماهه اول سال به قیمت ارز مرجع به بازار ارائه کردم. اگر اختلاف قیمت در هر دلار را حداقل ۶۰۰ تومان در نظر بگیریم ۱۱ هزار میلیارد تومان پول از جیب ملت به کیسه های خاصی ریخته شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در این شرایط جناب آقای رئیس جمهور به جای اینکه به دردهای اصلی مردم و بحثگرانی و تورم و بیکاری جوانها بپردازد سه شنبه شب در تلویزیون ظاهر می شود و مثل اغلب اوقات در تعطیلات مجلس هر چه دلشان می خواهد می گویند. سخنانی که من فقط یک موردش که تعارضات گفتار و رفتار ایشان در امر قانونگرایی و قانون شکنی بود را خدمت شما مکتوب دادم.

توکلی تصریح کرد: متاسفانه خلاف قانون گفتن و نا صادقانه موضع گرفتن و فرافکنی کردن و تحلیل های عجیب و غریب دادن، ادبیات تحقیر آمیز نسبت به منتقدان و مخالفان به کار بردن از اول تا آخر این مصاحبه مشهود بود.

وی ادامه داد: هرازگاهی ایشان از این کارها می کنند و وقت ما را می گیرند به جای اینکه به کار مردم برسیم توجه ما را به ناچار به این مسائل معطوف می کنند.

نماینده تهران در مجلس افزود: از اینکه ایشان نصایح امثال بنده را گوش کند مایوسم اما خدا کند که نصایح رهبری را گوش کند. چند روز پیش در هفته دولت مقام معظم رهبری مگر تاکید نفرمودند که کاهش قدرت خرید مردم مسئله اساسی کشور است و به طبقات ضعیف و پایین کشور فشار می آورد. افزایش نقدینگی و تورم مردم را از پا در می آورد. وظیفه اصلی رئیس جمهور این است که اصلاح کند. آقا فرمودند که از تولید حمایت همه جانبه شود اما آقای رئیس جمهور می گوید اصلا مشکلی نداریم و چه کسی گفته است که کارخانجات تعطیل شده اند؟!

وی خطاب به نمایندگان خاطر نشان کرد: همه شما در حوزه های انتخابیه خود شاهد هستید که بنگاه ها تعطیل می شوند، کارگاه ها تعطیل می شوند و در مبارزه با فساد رهبری تاکید فرمودند که با نگاه تیزبین، ریزبین و دوربین به مسئله فساد اقدام کنید.

وی گفت: مبارزه با فساد سرمایه گذاری را کم نمی کند بلکه سرمایه گذاری را سالم و فعال می کند. ایشان در مصاحبه اش می گوید مبارزه با فساد کار ما را کند می کند!!

توکلی خطاب به نمایندگان گفت: برادران و خواهران اهتمام کنید وضع اقتصاد خوب نیست و تمام آمار و ارقام همین را می گوید کمک کنید که به درد مردم رسیدگی شود و از این حرف های نادرست جلوگیری شود.