به گزارش افکازنیوز به نقل از دنیای اقتصاد؛محمدحسن ابوترابی فرد، در این زمینه به مسوولیت دولت اشاره و تاکید کرد که ارادهای جدی برای رفع این مشکل وجود دارد.

آیت‌الله مکارم: نوسان ارز، باعثبی‌اعتمادی مردم می‌شود
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با روحانیون مجلس، با اشاره به مسائل اقتصادی گفت: گرانی و تورم روزبه‌روز بر مردم فشار بیشتری وارد می‌کند و قیمت‌ بعضی از کالاها در مدت کوتاهی چند برابر شده‌ است.
به گزارش ایسنا و مهر، وی سپس با اشاره به نوسان نرخ ارز افزود: این نوسان علاوه بر آن که اثر واقعی مانند تغییر قیمت‌ها را در پی دارد، اثر روانی نیز دارد که سبب بی‌اعتمادی مردم به نظام می‌شود.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با یادآوری تحریم‌های اعمال شده به ایران از سوی غرب ادامه داد: مردم به خوبی درک می‌کنند که برای حفظ استقلال و اقتدار، فشارهای ناشی از تحریم‌ها را باید تحمل کرد.
در پاسخ به گلایه‌های ارزی آیت الله مکارم، نایب رییس مجلس اظهار کرد: در این رابطه نمایندگان مجلس چند جلسه غیر علنی با حضور وزرای دولت و مسوولان اقتصادی کشور برگزار کرده‌اند و مجلس به صورت جدی درصدد حل مشکل بازار ارز کشور است و اراده‌ای وجود داد تا با هماهنگی بیشتر دولت و مجلس از این بحران به سلامت عبور کنیم.

وی ادامه داد: یکی از علل نوسانات بازار ارز به عدم تصمیم شفاف دولت در این موضوع بر می‌گشت.
نایب رییس مجلس اضافه کرد: یک مدتی ارز را در بازار غیر رسمی تزریق می کردند، در سال جاری تا کنون ۲۵ میلیارد دلار ارز به بازار تزریق شد اما عملا فایده‌ای نداشت و آخرین تصمیمی که اتخاذ شد این بود که با استفاده از امکانات مجموعه‌های بزرگ دولتی مانند شرکت نفت و … و تبدیل بخشی از هزینه‌های موجود آنها به ریال، برای کنترل بازار ارز استفاده شود.

آیت الله سبحانی: یارانه‌ها کفاف نمی‌دهد
آیت‌الله جعفر سبحانی نیز شامگاه پنج‌شنبه در دیدار فراکسیون روحانیون مجلس با بیان اینکه گرانی در جامعه غوغا می‌کند، افزود: عده زیادی از مردم به ما مراجعه و عنوان می‌کنند که با وجود پرداخت یارانه‌ها، اما هزینه‌های زندگی و گرانی بیش از این میزان است و مسوولان باید فکری به حال اوضاع اقتصادی کشور بکنند.
وی همچنین با انتقاد از تغییر استاندار قم از سوی دولت اظهار کرد: در زمان آیت‌الله بروجردی برای نصب و عزل مسوولان قم از ایشان اجازه می‌گرفتند، اما در خصوص تغییر استاندار قم شاهد بودیم که امام جمعه قم در خطبه‌ها از دولت خواست تا از این تصمیم صرف نظر کند، اما اثری نداشت.

آیت‌الله نوری: ضعف مدیریت است
آیت‌الله نوری همدانی نیز در دیداری مشابه، با بیان اینکه مسائل اقتصادی از مسائل مهم کشور است و نتایج آن به زودی نمایان می‌شود، افزود: گرانی مردم را در مضیقه قرار داده است. این ضعف مدیریت است که قیمت‌ها در هیچ‌کجا ثابت نیست و باید این مساله حل شود.

آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی هم در دیدار با اعضای فراکسیون روحانیون مجلس با اشاره به اهمیت اقتصاد گفت: روحانیون مجلس نظارت بیشتری بر مسائل اقتصادی داشته باشند. وی مساله گرانی و تورم را متذکر شد و افزود: اگر گرانی و تورم متوقف شود، اعتماد مردم به نظام اسلامی بیشتر خواهد شد.