سرویس اقتصادی افکار نیوز

- بازار سکه بار دیگر اوج گرفت. برای خیلی از مردم ایران هنوز درکقیمت یک میلیون ۱۰۰ هزار تومانبرای سکه دشوار است. اما بازار آتی سه شنبه هر سکه را تا یک میلیون ۱۵۰ هزار تومان برای تحویل در دی ماه معامله کرد. نکته مهم این بود که برای این قیمت تقاضای بسیاری وجود داشت اما فروشنده ای در بازار نداشتیم.

بازار سکه ابتدای امسال شاهد تزریق ۹.۵ میلیون قطعه سکه بود و انتظار می رفت با این میزان سکه تزریق شده بازار حداقل تا پایان سال عطش خرید نداشته باشد اما هنوز شش ماه از سال نگذشته بازار با تقاضا برای سکه بالای یک میلیون روبه رو شد البته علت اصلی این وضعیت نیز تغییر در قیمت دلار بود که در سه ماه گذشته از یک هزار و ۹۰۰ به ۲ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است.

بازار سکه به هر جهت اکنون با التهاب روبه رو است و اگر بانک مرکزی تعلل کند بار دیگر شاهد رشد حباب در این بازار و در نتیجه ایجاد سفته بازی شدید در این بازار خواهد بود.

بانک مرکزی در چنین شرایطی اقدام به عرضه سکه می کند و اکنون با توجه به اینکه قیمت سکه اندکی حباب گرفته است فرآینده عرضه از طریق پیش فروش بار دیگر کلید خواهد خورد. البته این خبر هنوز از سوی مراجع رسمی بانک مرکزی تایید نشده است اما با توجه به حجم بالای واردات طلا در ایران و همچنین رشد شدید نقدینگی در نیمه اول سال اجرای این طرح بسیار محتمل است.بانک مرکزی سال گذشته با اجرای این طرح توانست هم نقدینگی را جمع آوری کند و هم بازار را از التهاب درو کند.

البته از آنجایی که بانک مرکزی نرخ دوم ارز را پذیرفته است و دلار را در اتاق ارزی با قیمت ۲ هزار و ۳۶۰ تومان عرضه می کند احتمال پیش فروش سکه با همین نرخ وجود دارد که بر این اساس قیمت سکه پیش فروش شده حدود ۹۵۰ هزار تومان خواهد شد.