به گزارش افکارنیوز سیدناصر موسوی لارگانی در گفتوگو با فارس در مورد راهاندازی اتاق مبادلات ارزی و عرضه ارز دو سه درصد زیر قیمت بازار اما در عین حال افزایش نرخ ارز در بازار تا مرز ۳ هزار تومان گفت: تقاضایی که در حال حاضر در بازار برای خرید دلار وجود دارد، واقعی نیست و خیلی از این تقاضاها برای افزایش قیمت دلار، سودجویی و سفتهبازی انجام میشود.

وی افزود: اتاق مبادلات ارزی برای کاهش قیمت و حذف نوسان ارزی طراحی شده است، اما متأسفانه با وجود اینکه ظرف دو سه روز گذشته حدود ۴۰ میلیون دلار ارز در این اتاق ارائه شده، اما با توجه به اینکه خرید و فروش ارز برای رفع نیاز نیست، بلکه برای سفته‌بازی و سود‌جویی است قیمت ارز کاهش پیدا نکرده است.

نماینده فلاور‌جان در مجلس افزود: باید بین عرضه و تقاضای ارز همخوانی داشته باشد و در جلسات متعددی که در کمیته مشترک دولت و مجلس برگزار شده تاکید شده جواب منطقی برای تقاضای بازار وجود داشته باشد.

وی گفت: افزایش بی رویه نرخ ارز به زیان کل مردم به ویژه مردم ضعیف است.

عضو کمیسیون اقتصادی در مورد تکلیف قانون برنامه پنجم برای نرخ شناور مدیریت شده ارز گفت: وقتی دولت ارز مرجع ۱۲۲۶ تومان را برای واردات در نظر می‌گیرد باید نظارت شود چون عده‌ای با فاکتور‌سازی این ارز را دریافت و در بازار آزاد به فروش می‌رسانند و باید جلوی این سوء استفاده گرفته شود.

وی گفت: دولت نباید اجازه دهد عده‌ای خزانه ارزی کشور را خالی کرده و صرف سفته‌بازی و سود‌جویی کنند.

موسوی لارگانی تاکید کرد: نظارت بر بازار ارز باید بیشتر باشد، نه اینکه در شرایط تحریم عده‌ای بخواهند ذخیره ارزی کشور را خالی کنند.

وی گفت: در حال حاضر برخی از کالاها در انبار کارخانه‌ها و یا فروشگاه‌ها وجود دارد که قبلا تولید شده و یا پیش از این با ارز ارزان وارد شده است، اما مغازه‌دار و فروشنده مبنای محاسبه قیمت این کالاها را نرخ روز ارز محاسبه می‌کند که این اجحاف به مصرف‌کننده و مردم است و نشان از ضعف نظارت در بازار دارد.

وی گفت: در حال حاضر حتی قیمت پنیر و لبنیات در دو مغازه از یک کالا حدود ۴۰۰ تومان تفاوت دارد و این نشان می‌دهد نظارتی در بازار وجود ندارد.

موسوی لارگانی تاکید کرد: اگر نظارت باشد کسی جرأت نمی‌کند ارز مرجع را که برای واردات دارو یا مواد خوراکی دریافت کرده با فاکتور‌سازی آن را در بازار آزاد به نرخ آزاد بفروشد و سودهای کلانی به دست آورد.

عضو کمیسیون اقتصادی در پاسخ به این پرسش که به نظر شما نرخ منطقی ارز در لایحه بودجه ۹۲ چه میزان باشد گفت: به نظر من نرخ مرجع ارز نباید افزایش یابد و از ۱۲۲۶ تومان کنونی حداکثر به ۱۴۰۰ تومان افزایش یابد چون افزایش این نرخ تأثیر زیادی در بازار دارد.

موسوی لارگانی در مورد صندوق توسعه ملی و عرضه ارز گفت: این صندوق برای کمک به صنایع بخش خصوصی راه‌اندازی شده که می‌تواند ارز مورد نیاز تولید‌کنندگان بخش خصوصی را تأمین کند و من موافق نیستم که منابع صندوق توسعه ملی در بازار به فروش برسد.

عضو کمیسیون اقتصادی در مورد اینکه تقاضای غیرواقعی ارز آیا کمک به اقتصاد بیگانه و بی‌ارزش شدن پول ملی به شمار می‌رود گفت: هر چه تقاضای دلار بیشتر شود ناگزیر پول ملی و ثروت ملی و ارزش پول داخلی به صورت سرسام‌آور سیر نزولی پیدا می‌کند و با تقاضای غیرواقعی خرید ارز پول ملی خود را نابود می‌کنیم.

موسوی لارگانی در مورد وظیفه بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول ملی گفت: یک راه برای افزایش ارزش پول ملی این است که بین کشور ما و کشوری که مبادله تجاری داریم بانک‌های مشترکی ایجاد شود که به جای دلار ریال کشورمان برای خرید کالای خارجی از آن کشور پرداخت شود و در آن کشور نیز به جای دلار پول همان کشور برای مبادله با کشور ما جابه‌جا شود.

موسوی لارگانی افزود: بسیاری از کشورها دلار را از مبادلات بین خود حذف کرده‌اند و به این ترتیب به تقویت ارزش پول ملی خود کمک کرده‌اند.

وی گفت: مردم باید توجه داشته باشند هر چه تقاضای کالای داخلی افزایش پیدا کند و مجبور نباشیم برای واردات آن کالا ارز تهیه کنیم به نفع تولید ملی خواهد بود.