به گزارش افکارنیوزبه نقل از اقتصاد ایران آنلاین قیمت مغازه و واحدهای تجاری به خودی خود و به صورت عادی بالاست. وقتی محل قرارگیری واحد تجاری مناسب باشد و متراژ آن هم بالای ۲۰۰ متر قیمت‌ها دیگر سر به ده‌ها میلیارد تومان می‌گذارند. به بیان بهتر قیمت خرید هر متر واحدهای تجاری متراژ بالا در برخی مراکز خرید این روزها به اندازه‌ایست که می‌توان با آن مبلغ یک خانه ۵۰ متری در مناطق جنوبی تهران خرید. به هر حال درآمد این واحدهای تجاری هم بالاست و کسی که توان خرید این واحدهای تجاری را داشته باشد می‌تواند هم با اجاره دادن آن و هم با راه انداختن کسب‌وکار در این واحدها درآمد یک عمر خود و شاید نوه‌های خود را بیمه کند.

واحدهای تجاری تحت شرایطی خاص قیمت‌های مختلفی پیدا می‌کنند. برای مثال واحدی تجاری که مجوز رستوران‌داری داشته باشد عموما قیمت بالاتری خواهد داشت. برای مثال لباس‌فروشی، موبایل‌فروشی و هر صنفی که گردش مالی در آن بالاتر است به شدت بر قیمت ملک تجاری تاثیرگذار است.

از سوی دیگر بسیار مهم است که واحد تجاری در کدام منطقه شهری واقع شده است. عموما در منطقه‌هایی که بورس خرید کالایی خاص است قیمت مغازه بالاتر از مناطق پرت‌تر شهر است. برای مثال در مراکزی از قبیل پاساژ گلدیس صادقیه یا میدان ولی‌عصر و میدان ونک قیمت مغازه بالاتر از مناطق مرکزی و جنوبی شهر است.

از همین‌رو در خیابان گاندی که به نوعی مرکز خرید به حساب می‌آید یک ملک تجاری ۲۷۰ متری وجود دارد که به قیمت هر متر ۵۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. با این نرخ قیمت کلی این واحد تجاری به ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خواهد رسید.
همچنین در خیابان سرو سعادت‌آباد واحد تجاری ۲۵۰ متری هست که مجوز راه‌اندازی رستوران یا فست‌فود دارد. این واحد تجاری به قیمت هر متر ۶۰ میلیون تومان به فروش گذاشته شده و قیمت کلی این واحد
۱۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان است.