به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا دراین نشست که سید مسعود موحدی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و مینو کیانی معاون ارزی بانک مرکزی نیز حضور داشتند، مقرر شد بانک‌های عامل بتدریج نمایندگان خود را در مرکز مبادلات ارزی مستقر کنند، این افراد قبل از شروع به کار، درهمان محل آموزش های لازم را خواهند دید.

انتظار می‌رود پس از استقرار نمایندگان بانک های عامل و فعال شدن آنها در مرکز مبادلات ارزی حجم ارز مبادله شده به عنوان شاخص مهمی ارزیابی عملکرد مرکز مبادلات ارزی، افزایش چشمگیری پیدا کند.

بانک‌های عامل نیز در این نشست از راه اندازی مرکزمبادلات ارزی استقبال کرده و آن را راهکار قابل قبول برای غلبه بر مشکلات ارزی فعلی ارزیابی کردند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست طی سخنانی از بانک ها خواست تا با توجه به سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی تمام توان خود را برای واردات به موقع مواد اولیه، کالاهای اساسی و واسطه ای به کشور به کار بندند.

مهدی غضنفری همچنین گفت: لازم است قبل از رایانه‌ای شدن همه فعالیت‌های مرکز مبادلات ارزی منطق کار در این مرکز در قالب متکامل تری شکل گیرد و موضوع اولویت‌ها، اولویت گذاری و نوبت گذاری به درستی در سامانه‌ها پیش بینی شود.

وی توضیح داد: از این به بعد در فاز دوم فعالیت مرکز مبادلات وارد کنندگان دارای ثبت سفارش معتبر و با اولویت بالا بهتر است به جای مراجعه مستقیم، به شعب بانک های عامل مراجعه و درخواست خود را مطرح کنند، بویژه این تصمیم برای تولید کنندگان در شهرستان‌ها موجب صرفه جویی در وقت خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه نماینده بانک‌های عامل در مرکز مبادلات ارزی مستقر هستند، گفت: متقاضی با توجه به اولویت واردات(۳ تا ۵) ارز خود را از میز بانک مرکزی درخواست می‌کند.

به گفته غضنفری نماینده بانک مرکزی نیز با لحاظ تمام درخواست های ارائه شده توسط بانک های عامل در هر روز کاری مرکز که روی میزش قرار گرفته به ترتیب اولویت و نوبت، ارز لازم را تخصیص می‌دهد.

دراین جلسه همچنین در مورد تعهدات پیشین بانک‌ها و چگونگی اختصاص ارز در اختیار مردم و ارز متقاضی گفت‌وگو شد و در هر مورد رییس کل بانک مرکزی و معاون ارزی وی به پرسش های مطرح شده از سوی مدیران عامل بانک ها پاسخ دادند.

بر این اساس محمود بهمنی دستور داد که در کارگروهی ویژه موضوع تعهدات گذشته مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد و چگونگی تامین ارز آنها نیز میسر شود.

رییس کل بانک مرکزی همچنین اعلام کرد که به تدریج با بالارفتن حجم عملیات ارزی مرکز مبادلات ارزی آثار آن در قیمت ارز در بازار پدیدار خواهد شد.

بر اساس اعلام شبکه اطلاع‌رسانی تولید و تجارت پیش از این جلسه همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون ارزی بانک مرکزی درنشستی دیگر برای نمایندگان تشکل های بخش خصوصی نحوه کارکرد مرکز مبادلات ارزی را تشریح کرده و به پرسش‌ها و ابهامات فعالان بخش خصوصی پاسخ داد، قرار شد این گونه جلسات با تشکل های بخش خوصی ادامه پیدا کند.

غضنفري از فعالان بخش خصوصي خواست ضمن همكاري با مركز مبادلات ارزي و پشتيباني از فعاليت آنها نقطه نظرات خود را براي عملكرد بهتر به طور شفاهي يا مكتوب ارايه كنند.