به گزارش افکارنیوز، سعید سلطانی سروستانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به اینکه نهاده‌های دامی برای تولید گوشت قرمز با ارز آزاد تامین می‌شود قیمت تمام شده گوشت قرمز نیز نوسان دارد.

وی گفت: با توجه به اینکه نهاده‌های مورد نیاز تولید شیر خام برای دامداری‌های شیری ارزان قیمت از سوی دولت در اختیار دامداران قرار می‌گیرد این محصول با نرخ مصوب به فروش می‌رسد.

سلطانی یادآور شد: به ازای تولید هر کیلو شیر خام ۲۴۵ گرم ذرت، ۲۴۵ گرم جو، ۱۹۰ گرم سویا و ۱۹۰ گرم سبوس گندم در اختیار دامداران قرار گیرد که قیمت هر کیلو جو برای دامداری‌های شیری ۵۹۰ تومان، ذرت کیلویی ۶۰۰ تومان، سویا کیلویی ۹۰۰ تومان و سبوس گندم کیلویی ۲۵۰ تمام می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران افزود: نرخ این نهاده‌ها برای دامداری‌های گوشتی بالاتر است ضمن اینکه در بازار آزاد دلالان هم دخالت دارند لذا قیمت تمام شده گوشت قرمز افزایش یافته است.

وی با اشاره به مشکل تامین ارز اعلام کرد: اگر ارز دولتی اختصاص دهند اتحادیه دامداران آمادگی نهاده‌های ارزان قیمت وارد کند که در این صورت هزینه تمام شده گوشت قرمز کاهش خواهد یافت.

سلطانی با اشاره به وجود ظرفیت تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور اظهار کرد: سال گذشته ۹۸۰ هزار تن گوشت قرمز تولید شد که اگر علوفه باشد میزان تولید در سال جاری به یک میلیون و ۵۰ هزار تن خواهد رسید.

به گفته مديرعامل اتحاديه مركزي دامداران در حال حاضر گوسالههاي با وزن ۱۰۰ تا ۱۱۰ كيلويي به صورت غيرقانوني به تركيه و گوسفندهاي ۴۰ كيلويي به كشورهاي حاشيه خليجفارس ميروند. از سوي ديگر پرواربندان به دليل مشكل تامين نهاده و نبودن امنيت شغلي به جاي اينكه گوسفند را ۵۵ كيلويي روانه بازار كنند با وزن ۳۵ كيلو به كشتارگاه ميفرستند و لاشههاي ۲۵ كيلويي جاي خود را به لاشههاي ۱۷ كيلويي ميدهند كه اين امر باعث كاهش توليد گوشت قرمز و عدم استفاده مطلوب از ظرفيت دامداريها و دامهاي موجود ميشود.