به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، در ۵ ماهه ابتدای سال جاری ۱۵هزار و ۷۰۰ دستگاه خودروی خارجی به ارزش ۳۴۱ میلیون دلار وارد کشور شد که ۷۸ درصد از آن با ارز دولتی بوده است. به صورت کلی از سال ۸۹ تاکنون بالغ بر ۲ میلیارددلار واردات خودرو به کشور انجام شد.

تعداد خودروهای وارداتی به کشور در کل سال ۹۰ به میزان ۴۰ هزار دستگاه بود که ارزش آن ۸۳۰ میلیون دلار بوده و ۸۶ درصد از آن نیز از ارز دولتی برای انجام واردات خودرو به داخل کشور استفاده شده بود.

در این بخش آمارهای مربوط به واردات خودروی نیروی انتظامی حاکی از رشد ۲۵ درصدی واردات انواع خودروی خارجی به کشور است و آمار گمرک رشد ۵ درصدی را نشان می دهد.

همچنین کل واردات گمرک در سال ۹۰ به میزان ۵۶ میلیارد دلار بوده است که رقم ثبت سفارش طی ۵ ماهه ابتدای سال جاری به ۵۰ میلیارد دلار رسیده است.

از سویی، در سال ۹۰ برای اولویت های ۱ و ۲ به میزان ۱۱ میلیارد دلار واردات انجام شد. بررسی وضعیت سفرهای خارجی نیز نشان می دهد که حدود ۱۵ میلیون نفر در سال ۸۹ در کشور مسافرت خارجی انجام داده بودند که از این تعداد ۵ میلیون سفر زیارتی و ۱۰میلیون دیگر نیز تفریحی بود.

یک بررسی نشان می دهد که اگر برای هر نفر از افرادی که اقدام به مسافرت خارجی کرده اند ۲ هزار دلار ارز در نظر گرفته شود، ۲۰ میلیارد دلار در این بخش هزینه شده است.