به گزارش افکار ،اكنون ديگر به نظر مي رسد راهي جز آزادسازي قيمت خوردو و خروج به كل دولت از روند قيمت گذاري نمانده است .رويه اي كه به نظر مي رسد برنامه هاي مدون و قابل ملاحظه اي براي آن در نظر گرفته شده است .

در این میان بسیاری از قطعه سازان و خودرو سازان با آزادسازی موافقند و این امر را در شرایطی مطرح می کنند که نتایج آن به کاهش قیمت خودرو در کشور و همچنین حضور بازاری رقابتی ختم شود.

آزادسازی قیمت خودرو در شرایطی تنها راه برای مقابله با بازار مریض امروز خودرو در کشور است که روند قیمت گذاری ها توسط کمیته قیمت گذاری به نوعی بی سر و صدا و دور از چشم همه انجام می گیرد و تنها زمانی همه از سازوکار افزایش قیمت آگاه می شوند که دیگر دیر شده و نمایندگی ها شرایط و قیمت های جدید خود را پشت شیشه چسبانده اند.

نظرسنجی های گوناگون انجام شده درحوزه خودرو نیز گواه این موضوع است که اکثر مخاطبان و شرکت کنندگان در نظرسنجی ها مواف آزادسازی قیمت خودرو اند؛ موضوعی که یکبار دیگر در برنامه شب گذشته پایش نیز به اثبات رسید و نزدیک به ۸۰ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی رای به عدم موفقیت دولت در قیمت گذاری و حمایت از مصرف کنندگان داده بودند که این امر در معنا همان تجربه بد دولتی سازی یک تجارت را تداعی می کند.

حال انتظار می رود با آزادسازی با سازو کار علمی و منطقی در همه ی ابعاد، روند قیمت گذاری در حوزه خودرو به حالتی منطقی سوق یابد و همچنین تولیدات خودروسازان به حالت گذشته بر گردد.

در كنار اين مواضع بازنگري در تعرفه ها و حقوق ورودي خودرو نيز مي تواند تاثير رقابت در بازار را بيش از پيش كند و توليدات با كيفيت تري را به خيابان ها برساند.