به گزارش افکار ،نظام الدين برزگري رئيس سازمان ملي استاندارد ايران در گفتگویی در پاسخ به اين سوال که چرا قانون تاييد کيفيت خودروها توسط سازمان استاندارد با راهنمايي و رانندگي مغايرت دارد و در بعضي مواقع راهنمايي و رانندگي کيفيت خودروها را مناسب ندانسته و از شماره گذاري آنها ممانعت به عمل مي آورد،گفت:اين سوال مربوط به يک مورد خودروي سنگين (فراز) مي شود که ۳ سال پيش از شماره گذاري آن ممانعت به عمل آمد که مجوز اين کشنده از سال ۸۳ صادر شده بود و به علت اينکه کشنده فراز از شرکت چيني که کشنده هوو را وارد کشور کرده بود خريداري شده بود خيلي ها فکر مي کردند که خودروي فراز همان هوو است.
وی افزود: سازمان استاندارد نیز برای ثابت کردن این قضیه که این خودرو با خودروی هوو فرق می کند کیفیت این خودرو را براساس استانداردهای بین المللی سنجید به طوری که کمیته سه جانبه‌ای که طبق نظر رئیس‌جمهوری جهت بررسی وضعیت ایمنی و فنی کشنده فراز تشکیل شده بود استانداردهای فنی و ایمنی این کشنده را تایید کرد.
رئیس سازمان ملی استاندارد اظهارداشت: پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی نیز در بررسی‌های خود نظر مثبتی در خصوص این کشنده داشته و در نهایت در یک فضای تعاملی و با نظر مثبت سه دستگاه، مجوز شماره‌گذاری کشنده فراز صادر شد.
وی ادامه داد: برای تایید نهایی کیفیت این خودرو سال گذشته ۵۰۰ خودروی فراز به صورت عملیاتی وارد جاده های کشور شدند و هیچ مشکلی تا بدین لحظه گزارش نشده است و به طور قطع به همکاران راهنمایی و رانندگی ثابت شد که این خودرو با خودروی سال ۸۳ تفاوت دارد.
برزگری درباره نحوه همکاری این سازمان با پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: بدون شک هم سازمان استاندارد و هم پلیس راهنمایی و رانندگی وظیفه رسیدگی و کنترل کیفیت وسایط نقلیه و خودروهای سواری در حال تردد را داشته و در حال حاضر این سازمان ارتباط نزدیکی با همکاران راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی دارد.
رئیس سازمان ملی استاندارد همچنین در رابطه با وقفه ایجاد شده در شماره گذاری خودروی پراید نیز تصریح کرد: به علت اینکه نصب ایربک در شورای استاندارد اجباری اعلام شده بود و چون طراحی این خودرو به نحوی بود که نصب این قطعه بر روی داشبورد مشکل بود راهنمایی و رانندگی از شماره گذاری این خودرو ممانعت کرد.
وي افزود: ولي با پيگيري شرکت سازنده و ارائه طراحي جديد شماره گذاري اين خودرو از سر گرفته شده است و از اول مهر ماه سال ۹۱ تمام خودروها مجهز به سيستم ايربک خواهد شد.