به گزارش افکارنیوز، محمدعلی پورمختار نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در گفت‌وگو با فارس با اشاره به بررسی تحقیق و تفحص از گمرک در راستای شفاف‌سازی نحوه ورود خودروهای لوکس با ارز مرجع به کشور اظهار داشت: در حال حاضر تحقیق و تفحص از گمرک به معنای خاص را نداریم، بلکه بحثما در مورد خودروهایی است که با ارز مرجع وارد کشور شده و در حال گرفتن اطلاعات از گمرک هستیم.

وی افزود: گمرک باید اطلاعاتی را در خصوص تعداد واردات خوردوهای لوکس از سال‌های گذشته و مبنای پرداخت حقوق و عوارض گمرکی آن که بر اساس چه نوع ارز بوده است را ارائه دهد.

نماینده بهار با بیان اینکه الزامی در به صحن کشیدن پرونده واردات خودروهای لوکس نداریم، خاطرنشان کرد: در واقع این تحقیق در حد گرفتن اطلاعات از گمرک است و بعد از تکمیل، تصمیم‌گیری نهایی صورت می‌گیرد و الزامی ندارد که به صحن کشیده شود.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ تصریح کرد: گاهی اوقات تحقیق از یک موضوع با برگزاری چند جلسه برطرف می‌شود و در زمینه گمرک نیز اگر با دولت به توافق برسیم، کفایت می‌کند.

وی ادامه داد: چنانچه قطعیت حاصل شود که خودروساز با ارز مرجع خودرو را وارد کرده، ولی با نرخ آزاد آن را محاسبه و فروخته است، طبیعتا وظیفه دولت ایجاب می‌کند که ما‌به‌التفاوت آن را وصول و ضمن برداشت حقوق خود باید مابه‌التفاوت آن را به خریداران خودروهای لوکس مسترد کند.

پورمختار در پایان یادآور شد: چنانچه این امر تحقق یابد طبعا نیاز به تحقیق و مسائل دیگر نیست و گزارش نهایی این تحقیق نیز تا ۲۰ روز آینده آماده و تصمیمگیری میشود.