به گزارشافکارنیوزبه نقل از فارس، به دنبال بروز نوسانات اخیر ارزی، از چندی پیش پرداخت ماهیانه ارز مرجع با نرخ ۱۲۲۶ تومان به ایرلاین‌ها متوقف شد که این امر ‌افزایش هزینه‌ شرکت‌های هواپیمایی را به دنبال داشت.

سازمان هواپیمایی کشوری طبق هماهنگی با بانک مرکزی، ماهانه مبلغی ارز ۱۲۲۶ تومانی را در راستای حمایت از حمل و نقل هوایی به ایرلاین‌ها اختصاص می‌داد تا شرکت‌ها حداقل زیان چندانی در نوسانات نرخ ارز نبیند اما این امر در مدت زمان کوتاهی اجرا و سپس منتفی شد.

ایرلاین‌‌ها هم که تا قبل از این از افزایش هزینه‌ها، تکلیفی بودن نرخ‌های بلیت و زیان‌ده بودن گله داشتند، این بار اعلام کردند که چوب‌خط بدهی‌هاشان به ارگان‌هایی نظیر شرکت فرودگاه‌ها کشور، شهرداری‌، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و ۱۴ ارگان دیگر پر شده است بنابراین یا باید نرخ‌‌های بلیت هواپیما برای شرکت‌های هواپیمایی ۱۰۰ درصد افزایش یابد و یا اینکه شرکت‌ها مجبورند از این پس پرواز‌های خود را کنسل کنند.

بنابراین گزارش صنعت هواپیمایی متکی به تامین نیازهای ارزی است، هزینه بین‌المللی ایرلاین‌ها و حتی هزینه‌های داخلی آنها براساس نرخ ارز است و قطعاً نوسانات نرخ ارز موجب بروز مشکلاتی برای شرکت‌های هواپیمایی می‌شود.

ایرلاین‌ها خدمات خود را به ریال می‌فروشند اما خدماتی که دریافت می‌کنند همگی بر اساس دلار است که همین امر اختلاف شدیدی بین درآمد و هزینه را برای آنها بخصوص طی چند ماه اخیر رقم زده است.

بنابراین گزارش قرار بود شنبه هفته جاری(۲۲ مهر‌‌ماه) جلسه‌ای با حضور رؤسای سازمان هواپیمایی کشوری، درباره نرخ‌های جدید بلیت هواپیما، افزایش ۵۰ درصدی قیمت‌های بلیت و ارائه ارز به ایرلاین‌ها، در معاونت ارزی بانک مرکزی برگزار شود که این جلسه کنسل شد.

حال قرار است فردا جلسه‌ای در سازمان هواپیمایی کشوری برگزار شود و درباره نرخ‌های جدید‌ بلیت هواپیما آخرین ارزیابی‌ها توسط کارشناسان صورت گیرد.

شنیده‌ها حاکی است جلسه شورای عالی هواپیمایی با حضور مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری، نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی، انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی و معاون ارزی بانک مرکزی برگزار می‌شود.

در این جلسه تبادل اطلاعات، پیشنهادات شرکت‌های هواپیمایی و راهکار‌های خروج ایرلاین‌‌های داخلی از بحران فعلی، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به هر حال به تأکید اغلب کارشناسان حمل و نقل هوایی و دست‌اندر کاران صنعت، برای گذار از این شرایط و رسیدن به شرایط قابل قبول و استانداردی که شرکت‌ها بتوانند روی پای خود بایستند، حذف نرخ‌های تکلیفی و آزاد‌سازی کامل الزامی است.

‌قطعاً آزادسازی و شناورسازی نرخ‌ها به واقعی شدن قیمت‌ها و افزایش کیفیت خدمات می‌انجامد، ضمن آنکه ایرلاین‌ها هم در شرایط نرخ‌های آزاد، هر قیمتی ارائه نخواهند کرد؛ در واقع شرکت‌ها یک مدل اقتصادی دارند که هزینه‌های آنها را پوشش دهد و طبق میانگینی خاص تعریف می‌شود.

ذکر این نکته هم ضروری است که حذف قیمت‌های تکلیفی بلیت هواپیما و شناورسازی نرخ‌ها در گام اول موجب بروز رقابت سالم بین شرکت‌‌های هواپیمایی، ارائه خدمات مطلوب و متفاوت‌ و افزایش کیفی ناوگان هوایی کشور خواهد شد و چه بسا این آزاد‌سازی به کاهش قیمت‌ها در برخی از مسیر‌ها نیز بیانجامد.

البته لازم به ذکر است که طبق قانون برنامه پنجم، نرخهای تکلیفی باید از سال سوم برنامه شناور شود و قطعاً افزایش نرخ فعلی بلیت به دلیل نوسانات نرخ ارز، پیشگام آزادسازی نرخهای بلیت و افزایش ۱۰۰ درصدی آن است.